نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
کنفرانس ملی برجام و اقتصاد مقاومتی روز شنبه 14 اسفندماه جاری با هدف بررسی دستاوردهای برجام و فرصت های پیش رو در افق اقتصاد مقاومتی در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. این نشست که یکی از نشست های 8 روزه از 10 لغایت 17 اسفند این کنفرانس ملی بود، با حضور و سخنرانی بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس، فتوره چیان، معاون برنامه ریزی شرکت تولید و توسعه سازمان انرژی اتمی ایران، ناصر راستخواه رییس پیشین مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور و دکتر قرآن نویس، رییس مرکز فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات و استاد همکار پروژه جهانی ایتر و همچنین حضور جمعی از علاقمندان و متخصصین این حوزه ها برگزار شد.
کمالوندی به عنوان اولین سخنران نشست به موضوع همکاری های بین المللی و افق های پیش رو پرداخت و چهار حوزه مهم انرژی هسته ای با عناوین نیروگاهی، چرخه سوخت، کاربد پرتوها و ایمنی و حقوق هسته ای را مورد بررسی قرار داده و به مقایسه آنها در قبل و بعد از برجام پرداخت. وی با اشاره به اینکه پیشتر در زمینه نیروگاهی برای تامین تجهیزات و امکانات و ارتباط با مراکز بین المللی دچار مشکل بودیم گفت: برجام راه بسته را در مسیر نیروگاهی باز کرد و اکنون در این مسیر شروع به راه رفتن کرده ایم. یک نیروگاه فعال داریم که توسط متخصصین داخلی فعالیت می کند و قرارداد دو نیروگاه هم با بیش از 2000 مگاوات قدرت منعقد شده است که تا 10 سال آینده وارد چرخه تولید برق می شوند. البته بر اساس مدل های بین المللی ما باید تا 10 سال آینده بین 8 تا 12% برق اتمی داشته باشیم.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس در حوزه چرخه سوخت با اشاره به قانون 123 آمریکا که کشورهای دیگر را در صورتی که بخواهند نیروگاه داشته باشند، مجاب به پذیرش عدم بازفرآوری و غنی سازی می کند، گفت: حتی کشورهایی مثل کره جنوبی و اسپانیا که در کمپ غرب هستند اجازه غنی سازی ندارند. آنها فقط می توانند از یک مرحله بعد از غنی سازی تولید سوخت کنند. ایشان افزود: ما در غنی سازی خوب پیش رفتیم اما در تولید سوخت نیروگاهی خیلی کار داریم.
کمالوندی با اشاره به امضای نقشه راه با اسپاسکی در روسیه گفت: طبق نقشه راه با همکاری روسیه در میان مدت سوخت نیروگاهی تولید خواهیم  ضمن اینکه در مذاکرات برجام پیش بینی لازم بعمل آمده و بر اساس پاراگراف 59 ضمیمه یک  قرار است که سوخت های تولیدی مان از 300کیلوگرم محدودیت ذخایر مستثنی شود.
سخنگوی سازمان با بیان شرایط خوب کشور در حوزه سوخت و غنی سازی و افزایش تعداد سانتریفیوژها در پایان محدودیت های برجامی و رشد صنعت هسته ای در این زمینه ها گفت بتدریج با کاهش محدودیتها و با توجه به همکاریهای بین المللی رشد همه جانبه صنعت هسته ای را شاهد خواهیم بود.
کمالوندی با اشاره به وضعیت مناسب آب سنگین گفت: الحمدلله در نتیجه برجام توانستیم آب سنگین را هم حفظ کنیم و هم فضا را برای رشد آن ایجاد کنیم.
سخنگوی سازمان در پایان بحث خود در حوزه حقوق هسته ای کشور به پادمان هسته ای و پروتکل الحاقی اشاره کرد و گفت: همه دنیا پادمان را پذیرفته اند و کشورهای زیادی هم پروتکل الحاقی را همچون ما پذیرفته اند. تنها تعهد بلند مدت ما پذیرش نظارت بر معادن به مدت 25 سال است . وی افزود که در حوزه های مختلف حقوق هسته ای از جمله کنوانسیون ها و نیز در بخش داخلی در خصوص آیین نامه ها از جمله حوادث هسته ای کار زیادی داریم.

در بخش دیگری از این نشست فتوره چیان، معاون برنامه ریزی شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران با بررسی و مقایسه برق هسته ای با دیگر روش های تولید برق گفت: تنوع در منابع انرژی می تواند اقتصاد برق را بهبود بخشد. برق هسته ای علاوه بر اینکه ارزان ترین روش تولید برق است، در مصرف سوخت فسیلی صرفه جویی نموده و موجب عدم انتشار آلاینده های زیست محیطی می شود. ایشان با ارائه آماری از میزان نیروگاه های هسته ای در جهان به مقایسه میزان تولید برق و آینده این نیروگاه ها پرداخت.
فتوره چیان با اشاره به یک راکتور برق 1000 مگاواتی بوشهر و سه راکتور تحقیقاتی تهران، صفر قدرت و مینیاتوری اصفهان در ایران افزود: جدیداً دنیا علاقه زیادی به استفاده از نیروگاه های هسته ای برای تولید برق پیدا کرده است. به همین دلیل در حال حاضر 55 کشور تازه وارد در مراحل پیش ساخت این نیروگاه ها هستند.
ایشان با بیان مشخصات نیروگاه اتمی بوشهر گفت: این نیروگاه تاکنون 21000میلیون کیلووات ساعت برق هسته ای تولید کرده است و از انتشار 19 میلیون تن آلاینده محیطی جلوگیری کرده است. همچنین از مصرف 33 میلیون بشکه نفت صرفه جویی نموده است. ایشان همچنین با اشاره به وضعیت فناوری ساخت نیروگاه های هسته ای در جهان که در انحصار چند کشور و شرکت است گفت: برای رسیدن به این فناوری نیازمند ارتباط سازنده با کشورهای صاحب فناوری هستیم.
فتوره چیان با تاکید بر اینکه کشور باید برنامه جامع انرژی داشته باشد، افزود: ما برای فعالیت های نیروگاهی سازمان در اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی کردیم و سند راهبردی داریم. در این قالب در نظر داریم نیازهایمان را بومی سازی کنیم. همچنین برای حوزه های تعمیر و نگهداری، بهره برداری و پشتیبانی برنامه داریم.
در بخش دیگری از این نشست دکتر قرآن نویس رییس مرکز فیزیک پلاسما دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات و استاد همکار پروژه جهانی ایتر به ذکر تاریخچه ای از صنعت گداخت در جهان و ایران پرداخت و ضمن اشاره به وضعیت قابل قبول کشورمان در زمینه نیروی انسانی در حوزه گداخت روابط کشور با پروژه جهانی ایتر را تشریح کرد.
همچنین ناصر راستخواه رییس پیشین مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور با اشاره به اینکه برای مقبولیت انرژی هسته ای آگاهی رسانی عمومی لازم است، به ذکر تاریخچه نظام ایمنی هسته ای در کشور از سال 1354 پرداخت و گفت: پتانسیل موجود در نتیجه تجربه حدود 50 ساله دید کافی برای ما ایجاد کرده است تا برنامه هسته ای کشور معیارهای لازم را داشته باشد. تاسیسات هسته ای بحثی فرامرزی و جهانشمول است. فوکوشیما بسیاری از برنامه های جهان را تغییر داد و چرنوبیل در برنامه ریزیهای بعدی تاثیرگذار بود.
راستخواه با بیان دو دوره قبل و بعد از برجام به مقایسه دو وضعیت پرداخت و گفت: خساسیت هایی که بیهوده در عرصه بین الملل برای ما ایجاد کردند تا ما را از دسترسی به فناوری های آینده بازدارند. اما هیچ کشوری نبوده که به سمت فناوری گداخت قدم بردارد بدون اینکه از فناوری شکافت عبور کرده باشد. ایشان افزود: انصافاً در 20 سال گذشته فناوری هسته ای باعث رشد دیگر صنایع شد.
راستخواه تاکید کرد: نظام ایمنی همواره در کنار انرژی هسته ای حضور داشته و با حساسیت هایی که نشان داده، فناوری جای خودش را بهتر پیدا کرده است. در حال حاضر نظام ایمنی با بیش از 5000 مرکز پزشکی هسته ای و 600 مرکز صنعتی که با چشمه و پرتو کار می کنند، سروکار دارد. الان بعد از برجام مشکلات حوزه نظام ایمنی کم شده و ارتباط برای همکاری با کشورهای پیشرفته در این حوزه برقرار شده است. دورنمای حرکت کشور به سمتی است که شایستگی کشور را در عرصه جهانی نشان می دهد.
 

نسخه قابل چاپ