نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
اولین همایش ملی فناوری کوانتومی یک شنبه 5 شهریور ماه 1396 در سالن خوارزمی سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد . در این همایش که با حضور دکتر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی، مهندس محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، جمعی از معاونین و مدیران این سازمان و همچنین اساتید، متخصصان و پژوهشگران این حوزه از نهادها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و سازمان انرژی اتمی ایران برگزار گردید.
در این همایش دکتر صالحی به عنوان اولین سخنران در ارتباط با  موضوع کوانتوم و سیر تحول آن در دنیا گفت: اگر بخواهیم سیر تحول کشورهای پیشگام در کوانتوم را دنبال کنیم، راهی بسیار طولانی در پیش داریم. پس باید از قانون اهرم استفاده کرده و زمینه لازم برای تحقق این مهم را فراهم سازیم.
وی افزود: با ابتکار و نوآوری کوچک می توانیم دنیای بزرگی را بگشاییم؛ و در این باره باید به دنبال روش های گوناگونی برای ایجاد تحول در مملکتمان باشیم. در این راه نمی توانیم به صورت عادی و سنتی به مسایل فناوری بنگریم، لذا باید در کنار توجه به فناوری ریسک پذیری را هم افزایش دهیم. یعنی در مواردی ریسک کرده و از فکر جوانان نیز استفاده کنیم. 

ریاست سازمان در بخشی از سخنانش ضمن پاسداشت روز بزرگداشت حکیم زکریای رازی و روز داروسازی دو موضوع تلاش مستمر و خستگی ناپذیر در مسیر گسترش مرزهای دانش و کوشش بدون وقفه و پی گیری مجدانه در راه کاستن رنج نیازمندان و مرهم نهادن بر جراحات دردمندان را از ویژگی های مسیری برشمرد که زکریای رازی در آن گام برداشت.
دکتر صالحی سپس در ادامه سخنانش با نگاهی گذرا به تاریخچه مباحث حوزه کوانتوم افزود: در حوزه کوانتوم نیازمند حضور فراگیر دانشمندان و پژوهشگران  در شاخه های علوم بشری هستیم. اندیشمندان حوزه فلسفه ، علم و دین و محققان عرصه الهیات و کلام جدید و کاوشگران کیهان شناسی، ژئوفیزیک، فیزیک پزشکی و ... در زمره عزیزانی هستند که به نحوی با موضوعات این بخش از علوم و تحول جدید دخیل هستند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به گام بزرگی که سازمان در این زمینه برداشته است پرداخت و گفت: سازمان با عنایت به جایگاه ویژه خود، پای در میدان نهاده تا تدوین برنامه جامع علمی در حوزه فناوری کوانتومی و ایجاد ساختار متناسب با آن را در دستور کار قرار دهد. لذا بر آن شدیم در راستای تحقق اهداف مورد نظر به تشکیل مرکز فناوری کوانتومی در سازمان اقدام کنیم.
ریاست سازمان خاطرنشان ساخت: پژوهشکده جدیدی به نام فوتونیک و فناوری کوانتومی در این سازمان تأسیس شده است. در این راستا شناسایی دانش آموزان و پژوهشگران علاقمند و حضور مدال آوران و استعدادهای تربیت شده در دبیرستان انرژی اتمی در این سمینار گواهی بر این مدعاست. و اظهار امیدواری کرد که مدال آوران جهانی ما بتوانند با ورود به این عرصه از جمله برندگان جایزه نوبل باشند. 
دکتر صالحی با ذکر یادی از پروفسور فقید مریم میرزاخانی و جوایز ارزنده ای که وی در عرصه های بین المللی کسب کرد این را دور از ذهن ندانست که جوانانی در این عرصه تربیت شده و جایگاه کشور را همچنان که مستحق است و بارها نیز در تاریخ نشان داده شده به مدارج بالای علم و فناوری برسانند. وی سپس از پژوهشگران در عرصه های مختلف دعوت به همیاری کرد.
دکتر صالحی در ادامه سخنانش خبر از برنامه آزمایش در هم تنیدگی فوتونی داد و در این باره افزود: در ماه های آینده شاهد انجام اولین آزمایش در هم تنیدگی فوتونی برای اولین بار در میان کشورهای اسلامی هستیم . ما هم اکنون عضو کلوپ یوراتم (EURATOM) که مجموعه ای از کشورهای اروپایی را دربرمی گیرد، هستیم و تأکید کرد: کشور ما بعد از برجام در این کلوپ قرار گرفت. در این راستا اظهار امیدواری کرد که بتوانیم مراودات علمی خود با اروپا را توسعه دهیم.
دکتر آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم از جمله دیگر سخنرانان همایش ملی فناوری کوانتوم به تغییری که فناوری فایوجی در دنیا ایجاد می کند پرداخت و گفت: 5G زیرساخت اساسی فناوری اینترنت اشیاء است که همه چیز را به شبکه های ارتباطی و فناوری متصل می کند و با این فناوری آینده نسل بشر دچار تغییر و تحولات گوناگونی می شود.
وزیر ارتباطات تصریح کرد : فناوری اینترنت منابع را بهینه می کند و هوشمند سازی به تمام عرصه های زندگی بشر وارد می شود و صنعت ، اقتصاد ، کشاورزی و سبک زندگی انسان ها را متحول می کند .
وی در ارتباط با تکنولوژی کوانتوم که موضوع روز دنیاست گفت: از جمله مشخصه های نسل آینده بحث تردد اتوموبیل ها بدون راننده است؛ در سطح جاده ها خودروهای بدون راننده به هوشمند شدن جاده ها و وسایل ارتباطی و وجود یک بستر ارتباطی با حداقل تاخیر در ارسال و دریافت پیامهای الکترونیک نیاز دارند. مهندس آذری جهرمی افزود:  استاندارد مورد نیاز تاخیر در ارسال و دریافت اطلاعات برای این امر را معادل پنج گیگابایت در میلی ثانیه است که این امکان فقط با تکنولوژی های نوین  فراهم می شود و یکی از این تکنولوژی ها کوانتوم است که به علم انتقال اطلاعات بین فواصل می پردازد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ، انتخاب این تکنولوژی و پرداختن به آن در کشور را دقیق و درست دانست و افزود : ضرورت دارد از این عرصه به عنوان یک فناوری زیرساختی  حمایت نموده و استفاده از آن را تبیین کنیم و با ایجاد ارتباط با موسسات بین المللی در این حوزه بتوانیم از این ظرفیت برای توسعه اقتصاد در ایران نیز استفاده کنیم .
مهندس آذری جهرمی با تاکید بر حمایت از پروژه های پژوهشی حوزه کوانتوم به همکاری پژوهشگران وزارت ارتباطات با سازمان انرژی اتمی دراین حوزه اشاره کرد و گفت : امیدوارم با این همکاری و همبستگی بتوانیم به توسعه این فناوری در کشور کمک  کنیم و این تکنولوژی یکی از پایه های فناوری اصلی ما در کشور شود. 
در بخش دوم همایش سخنرانان علمی از جمله: دکتر وحید کریمی پور عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با موضوع «مکانیک کوانتومی در قرن جدید،» دکتر جواد صالحی، پژوهشگر نمونه دانشگاه صنعتی شریف و عضو هیأت علمی این دانشگاه  با موضوع «علوم و فناوری های کوانتومی» دکتر آرش تیرانداز، با موضوع «اثرات کوانتومی در سیستم های زیستی» مقالاتی ارائه دادند.

در بخش سوم نیز مقاله «حسگرهای کوانتومی»، دکتر محمد نژاد، با موضوع « محاسبات و مخابرات کوانتومی مبتنی بر درهم تنیدگی»، دکتر باقری هارونی با موضوع «اپتیک کوانتومی و نانوساختارهای نیم رسانا»، دکتر محمدی با موضوع «رمزنگاری کوانتومی»  به ارائه مقاله پرداختند.
در بخش چهارم همایش پانل بررسی چالش ها و فرصت های توسعه فناوری کوانتومی در کشور با حضور دکتر بهزاد سلطانی، دکتر قاضی نوری، دکتر قاسمی و دکتر کریمی جعفری برپا گردید.
همایش یک روزه فناوری کوانتوم و کاربردهای آن با برپایی مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد. دبیر این همایش اعلام کرد که سازمان انرژی اتمی ایران در نظر دارد تا همایش بعدی را بصورت بین المللی و با مشارکت صاحبنظران بنام این فنآوری در سطح جهانی برگزار نماید.


نسخه قابل چاپ