تاریخ و زمان
پنجشنبه 28 دي 1396   23:09:07
پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، پزشکی و صنعتی
پنجشنبه 28 دي 1396 13:05:18
تعداد بازديد اين صفحه: 18045
تعداد بازديد کنندگان سايت: 37858013 تعداد بازديد زيرپورتال: 2254620 اين زيرپورتال امروز: 985 سایت در امروز: 19996 اين صفحه امروز: 8
پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، پزشکی و صنعتی

تاریخچه
   طرح ایجاد مرکزی، به منظور انجام تحقیقات کاربردی در زمینه کشاورزی و پزشکی هسته‌ای از سال 1363 در سازمان انرژی اتمی ایران شروع شد که در پی آن زمینی به مساحت حدود 100 هکتار در شمال غربی شهرستان کرج به همین منظور اختصاص داده شد و در سال 1367 این مرکز رسماً به نام « مرکز تحقیقات کشاورزی و پزشکی هسته‌ای» نامگذاری شد و از این سال عملیات ساختمانی واحدهای مختلف مرکز آغاز گردید و در سال 1370 ساختمان بخشهای کشاورزی هسته‌ای، آزمایشگاه دزیمتری استاندارد ثانویه و بخش کاربرد پرتوهای یونی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و در همان سال عملیات ساخت بخش مواد هسته‌ای و مجموعه آزمایشگاهی آن آغاز شد. در سال 1371 پروژه مهم شتابدهنده سیکلوترون به تصویب رسید و کارهای ساختمانی آن به عنوان یک پروژه ملی آغاز گردید و در نیمه دوم سال 1372 عملیات اجرایی و ساختمانی آن پایان یافت و نصب دستگاه‌های شتابدهنده و سیستمهای وابسته آغاز شد. با اتمام عملیات نصب، این واحد رسماً در دی ماه 1373 توسط مقام محترم ریاست جمهوری وقت افتتاح و به بهره‌برداری رسید. در سال 1386 نیز این مرکز رسماً به پژوهشکدة تحقیقات کشاورزی، پزشکی و صنعتی تغییر نام یافت.
   به منظور استفاده صلح‌جویانه از انرژی هسته‌ای در زمینه‌های مختلف کشاورزی، پزشکی و صنعتی و ایجاد بستر مناسب جهت تحقق اهداف فوق‌الذکر پژوهشکده تحقیقات کشاورزی، پزشکی و صنعتی تأسیس گردیده است.
این پژوهشکده در طول فعالیت خود توانسته است خدمات شایان و قابل توجهی در زمینه‌های فوق‌الذکر به کشور اسلامی ایران بنماید که از آن جمله می‌توان به تولید رادیوداروهای مورد نیاز مراکز پزشکی کشور، تولید ایزوتوپهای پایدار غنی شده موردنیاز مراکز هسته‌ای، نظارت و بازدید دوره‌ای از مراکز پرتودرمانــی کشور، کالیبراسیون سیستمهای اندازه‌گیری پرتو، طراحی و ساخت سیستمهای اندازه‌گیری پرتو (دزیمتر)، تحقیقات گسترده در زمینه تولید بذرهای اصلاح شده با روش پرتودهـی و معرفی آنان به مراجــــع ذیصلاح و همچنین ارایه خدمات در زمینه های لایه نشانی سطوح به روشهــــای مختلف با سیستمهای پیشرفتـه اشـاره نمود. در این مجموعه، توانمندیها و قابلیتهای گروه‌های پژوهشی مختلف پژوهشکده برمبنای الگوی تعیین شده از ریاست پژوهشگاه تدوین شده است.

 

کاربرد تکنولوژی هسته‌ای در کشاورزی
   کاربرد روشهای هسته‌ای در توسعه کشاورزی در بسیاری از کشورهای پیشرفته یا درحال توسعه امری متداول است که نتایج حاصل از آن نیز قابل ملاحظه است. زمینه کاربرد چنین روشی بسیار متنوع و گسترده است که از جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد. ایجاد جهش در گیاهان به منظور دستیابی به صفات برتر و مطلوب و تولید ارقام جدید گیاهی، کنترل حشرات مضر از طریق روش سترون‌سازی و یا ضد عفونی، مبارزه با آفات انباری، کاهش ضایعات و افزایش زمان نگهداری محصولات کشاورزی و فرآورده‌های دامی، بهبود امور دامی و دامپزشکی، اندازه‌گیری و ردیابی عناصر ناپایدار (رادیوایزوتوپ) و پایدار در اندامهای مختلف گیاهی- خاک و آب، تعیین نیاز آبی در گیاهان و مدیریت تغذیه گیاهی و حرکت املاح و آلودگیهای زیست محیطی در خاک و گیاه و .... 

کاربرد تکنولوژی هسته‌ای در پزشکی
   امروزه استفاده از پرتوهای هسته‌ای در پزشکی چه در زمینه تشخیص و چه در زمینه درمان بسیار گسترده است و به همین منظور شاخه‌ای از علم پزشکی که با استفاده از پرتوهای هسته‌ای صورت می‌گیرد تحت عنوان «پزشکی هسته‌ای» پایه‌گذاری شده است. رادیوتراپی، براکی تراپی، سی‌تی‌اسکن SPECT و PET، (CT) روشهای متعددی هستند که در پزشکی کاربرد گسترده دارند و برای تشخیص یا درمان بسیاری از بیماریهای مغزی، قلبی، ریوی، استخوان و سرطان با استفاده از رادیوایزوتوپهایی چون: کبالت-60 (60 Co) ، تالیوم-201 (201 Tl) ، گالیوم-67 (67 Ga) ، کریپتون-81 ام
(81m Kr) ، ید-131 (131 I) ، مولیبدن-98 (98 Mo) و … بکار گرفته می‌شوند. استفاده از روشهای هسته‌ای بدلیل کاربرد تکنولوژی جدید نیاز به متخصصینی در زمینه پزشکی، رادیولوژی، فیزیک، شیمی و الکترونیک دارد.

کاربرد تکنولوژی هسته‌ای در صنعت
   در بسیاری از صنایع که در آنها از مخازن بزرگ و مسدود استفاده می‌شود تشخیص سطح ماده در مخزن و کنترل آن تنها با استفاده از پرتوهای هسته‌ای و سیستمهای الکترونیکی وابسته، امکان‌پذیر است. این روش که به نام سطح سنجی معروف است اکنون در بسیاری از کارخانجات سیمان، ذوب آهن، صنایع شیمیایی و … بکار گرفته می‌شود. بعلاوه کنترل ضخامت بسیاری از مواد فلزی نازک، پلاستیکی و کاغذ با استفاده از پرتوهای هسته‌ای صورت می‌گیرد (ضخامت سنجی). نشت یابی مایعات به ویژه در لوله‌های نفت، تعیین کیفیت جوش فلزات، سیستم هشداردهنده اعلام حریق و فعال کردن سیستم اطفاء حریق، تعیین میزان خوردگی قطعات فلزی در موتورها و سیستمهای متحرک به روش هسته‌ای، رادیوگرافی از قطعات درونی یک سیستم بسته و … از کاربردهای گسترده تکنولوژی هسته‌ای در صنعت است.
علاوه بر موارد فوق تکنولوژی هسته‌ای در زمینه‌هایی چون باستان‌شناسی، سن‌یابی صخره‌ها، میزان آلودگی آبهای زیرزمینی و منشاء آنها نیز کاربرد دارد.