نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
1395/11/27 چهارشنبهدر آستانه برگزاری سمینار تخصصی «درس های حادثه فوکوشیما» در دانشگاه شهید بهشتی؛
مهندس راستخواه: اطلاع از علل حوادث به ایمنی بیشتر کمک می کند
سمینار تخصصی «درس های حادثه فوکوشیما» 28 بهمن ماه 1395 و همزمان با ششمین سالگرد وقوع این حادثه با همکاری انجمن حفاظت در برابر اشعه و دانشگاه شهید بهشتی و با حضور و سخنرانی گوستاو کاروزو، هماهنگ کننده دفتر ایمنی و امنیت هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی در محل این دانشگاه برگزار می شود؛ برای بررسی موضوعات مطرح شده در این سمینار و اهداف و محوریت بحث ها با مهندس راستخواه رییس مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور و همچنین رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه www.irps.org.ir) (گفت و گویی انجام داده ایم که می خوانید:
*نظام ایمنی هسته ای کشور چگونه با افکار عمومی ارتباط دارد؟ و سمینار درس های حادثه فوکوشیما کجای این آگاهی رسانی قرار دارد؟

مهندس راستخواه: یکی از وظایفمان در نظام ایمنی ارتباط با مردم است.  جامعه عمومی از نظر ما ذینفعان هستند این وظیفه از جمله اهداف نظام ایمنی همه کشورها از جمله ایران است. مردم، دانشگاهیان، مؤسسات تحقیقاتی، جراید، مدارس، صاحبان صنایع  کسانی هستند که از مراکز پرتوی و تأسیسات هسته ای منتفع می شوند و باید مطلع باشند. در خصوص برگزاری چنین سمیناری در یک جمله باید گفت اطلاع از علل حوادث به ایمنی بیشتر کمک می کند.
در ضمن مرکز نظام ایمنی هم نباید در این موضوع تنها باشد. یک سری ارگان هایی هستند که باید  نظام را کمک کنند. ضمن اینکه خودشان ذینفعان نظام هستند. این ارگان ها شامل انجمن های علمی، سازمان های مردم نهاد و نمایشگاه ها هستند.
سازمان های مردم نهاد یکی از مهمترین اهداف نظام ایمنی هستند؛ حمایت آنها هم برای حمایت از ما و هم جامعه مفید است. .
لذا سمیناری که 28 بهمن ماه با عنوان «درس های حادثه فوکوشیما» برگزار می شود، در همین راستاست. فعالیت های اولیه مربوط به سمینار توسط مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور انجام شد و با توجه به تمایل انجمن حفاظت در برابر اشعه در برگزاری سمینار، این نهاد انتخاب گردید. در واقع 20 تا 21 اسفندماه مصادف است با ششمین سالگرد حادثه فوکوشیما.
اتفاقی که در تاریخ انرژی هسته ای دنیا بسیار مهم است.  این حادثه نقطه عطفی در برنامه هسته ای دنیا بشمار می آید.  بسیاری از کشورها به دلیل این حادثه برنامه های هسته ای شان را متوقف کرده  یا تصمیم گرفتند در آینده متوقف کنند. برخی کشورها نیز که تازه در آغاز راه بودند ترجیح دادند مطالعه بیشتری انجام دهند. کشورهای دنیا داشتند قبل از این حادثه با شتاب بیشتری به سمت این صنعت می رفتند تا جایی که به آن دوره عنوان رنسانس هسته ای داده بودند. سپس  یک باره کشورهای جنوب شرقی آسیا در تصمیمات خود تجدید نظر نمودند.
خوشبختانه نیروگاه اتمی بوشهر هم وارد مدار شد.  تقریبا در عنفوان کارکرد نیروگاه اتمی بوشهر چنین اتفاقی افتاد بنابراین در داخل کشور این موضوع مهم بود. ما بی خبر از دنیا نیستیم. جامعه، فرهیخته  است و لذا  نمی توانیم تافته جدابافته باشیم. تحولات جهانی بایستی به صورت منطقی مورد ارزیابی قرار گرفته و جامعه از آن مطلع باشد.
*بعد از حادثه  فوکوشیما چه تعاملاتی برقرار شد؟

مهندس راستخواه: آژانس خود را موظف دانست که در موضوع وارد شود. از کشورها خواست ملاحظاتی را در نیروگاه های هسته ای شان داشته باشند. آن را به عنوان ( استرس تست) نامید و از کشورها خواست این کار را انجام دهند. عمده کشورهای اروپایی برنامه آژانس را بر اساس اتحادیه اروپا انجام دادند. در ایران هم این اتفاق افتاد؛ ارزیابی مقاومت تأسیسات هسته ای  مخصوصا نیروگاه ها نسبت به این نوع حادثه ها  انجام شد یا در حال انجام است. ان شا الله در آینده این برنامه تکمیلی استرس تست در بوشهر انجام شود.  اقدامات انجام شده و ارزیابی ها در 2 سال گذشته در فوکوشیما به ثباتی از موضوع رسید و آژانس توانست گزارش های نهایی از حادثه را در 5 جلد منتشر کند.
*در ارتباط با محورهای سمینار  و اهداف آن توضیحاتی ارائه  فرمائید.

رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه: سمینار در ارتباط با درس های حادثه فوکوشیما است. سخنران اصلی سمینار گوستاو کاروزو، هماهنگ کننده دفتر ایمنی و امنیت هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی است که از سوی آژانس مأموریت بررسی این موضوع را دارد و ایشان از ابتدای حادثه فوکوشیما پی گیر مسأله بوده است. از سوی ما هم سه سخنران در سمینار شرکت خواهند کرد. این سه نفر سخنرانان کلیدی هستند و صحبت هایی را در ارتباط با حادثه بیان می کنند. خلاصه گزارشی هم از سوی مدیر دفتر ایمنی آژانس ارائه می شود.
*در این گونه حوادث مهمترین عامل،  انسانی است. در ژاپن  با این همه پیشرفت در موضوع هسته ای این همه راکتور و کارهای علمی و عملی این حادثه انسانی اتفاق افتاده است و ما می توانیم به عنوان پیشگیری از تلفات انسانی  به دنبال  راه حلی در این انجمن های تخصصی که عهده دار برگزاری چنین سمینارهایی هستند باشیم نظر شما چیست؟

رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه: بله با عقیده شما موافقم.
*این حوادث و ایمنی را از جایگاه دیگر هم می توان دید که ژاپن سونامی خیز است و باید پیش بینی شود. اما ما زلزله خیز هستیم تا 8 ریشتر ممکن است پیش بینی شده باشد اما اگر بیشتر باشد چه؟ اگر سیل بیاید چه؟

رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه: مسایل بر اساس یک طرح طولانی مدت بررسی می شود. پیشینه محل راه اندازی تأسیسات به طور دقیق بررسی شده است.
مهندس راستخواه: ارزیابی زلزله عمده ترین موضوع انتخاب سایت در ایران است؛ با اینکه نیروگاه اول بوشهر هم بر همین اساس انتخاب شده بود برای نیروگاه 2 و 3 دوباره همین مطالعات انجام شد و با اینکه 2 سال از شروع مطالعه گذشته هنوز گزارش نهایی اش تهیه نشده است. بسیار محافظه کارانه مطالعات انجام می شود. دقیقا درست می گویید هر کشوری مشکل خود را دارد. یکی سیل، یکی زلزله، در آمریکا طوفان دارد. یک مسأله ی دیگر نیز اضافه شده است؛ این مسأله آلودگی توسط ریزگردهاست.
*انجمن حفاظت در برابر اشعه در ارتباط با آگاهی های عمومی چه اقداماتی انجام داده است؟

رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه: از طریق برگزاری سمینارها، و چاپ بروشورهایی که تهیه می کنیم و یا پاسخدهی به سؤالات.  درج اخبار روی سایت اطلاع رسانی ها و آگاهی رسانی به افکار عمومی انجام می شود. بسیاری از موارد موضوعات روز است. یکی از آنها همین گیت است. فردی روزانه از گیت رد می شود و یا خانم بارداری است. و نگرانی آسیب از اشعه دارد. فردی می گوید منزل من نزدیک دکل برق  و یا دکل مخابراتی است.
 انجمن  مجموعه ای از 410 نفر عضوی  است که همه متخصص هستند. نحوه و شرایط  عضویتش اصولی دارد. .هر  عضوی در یک زمینه تخصص دارد  و انجمن به عنوان هماهنگ کننده عمل می کند. مثلا اگر سؤالی در ارتباط با گیت بشود مشخص است کدام عضو انجمن تخصصش در آن رابطه است. اطلاعات را از آن  فرد دریافت کرده یا مستقیم به متخصص مربوطه لینک می دهیم. در واقع به عنوان هماهنگ کننده اعضای انجمن فعالیت داریم.. از کارشناسان مربوطه اطلاعات را می گیریم و مستقیماً در اختیار می گذاریم. اگر مسأله ای عمومی باشد آن را در سایت انجمن قرار می دهیم.  نظراتی که در سایت قرار داده شد بی تردید درست و مورد تأیید است.
* سمینار تخصصی حادثه فوکوشیما می تواند تجربه ای مفید برای پیشگیری از حوادث احتمالی در کشورمان باشد. به این دلیل که ما نیروگاه داریم ؛  درست است که به اندازه ژاپن 55 راکتور نداریم اما این موضوع برای ما نیز حایز اهمیت خواهد بود. تصور نمی کنید که پرداختن به این حوادث در سمینارها و کنفرانس های تخصصی باید بیش از گذشته باشد؟

رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه: آژانس بعد از گذشت 6 سال از حادثه یک کتاب 5 جلدی چاپ کرد و به حالت ثبات رسیده است. حادثه ای که هنوز ابعادش درست درک نشده باشد ممکن است که هر کس نظری بدهد.
در ارتباط با خبر اولیه از فوکوشیما به عوامل مختتلف اشاره می شد. . هر کس دلیلی می آورد. بعد از اینکه به مطلب ورود پیدا می کنند و موضوع مشخص تر می شود ایرادهای واقعی مشخص می شود.  اگر بر اساس نتایجی که ارایه می دهند و مطالعاتی که کارشناسان در مرکز نظام هسته ای داشته اند اطلاعات به گونه ای باشد که مناسب تشخیص داده شود؛ این سمینار باید در سال های بعد ادامه یابد.
مهندس راستخواه: البته به عقیده بنده این مطلب که سؤال شد خالی از فایده نیست و درست است . باید این پرسش  نه تنها از ما بلکه از متولیان کنفرانس ها نیز پرسیده شود. ما نباید منتظر آژانس باشیم و ببینیم چه تصمیمی می گیرد. اطلبو العلم ولو بالصین. به ما توصیه شده که برو بگرد و مطالعه کن. آژانس مدارک عالی را در این زمینه  منتشر کرده است. این اولین گزارش آژانس نیست. بعد از حالتی از ثبات آژانس یک کتاب 5 جلدی منتشر کرد دیگر حادثه چیز جدیدی نیست و هر چه هست همان است.آژانس وارد دوره دیگری شده است. دانشگاهها و کشورهای دیگر دارند روی این موضوع کار می کنند. الان پاکستان و ارمنستان را می توانیم مثال بزنیم که دارای راکتور هستند . در امارات 4  راکتور 1600 مگاواتی در حال ساخت است.. ترکیه ساخت راکتورهایی را با روسیه و راکتورهای دیگری را با ژاپن و فرانسه دنبال می کند.. به هر حال آنها به دنبال فناوری های برتر هستند.. ولی این موضوع رافع مسؤولیت ارگان های مختلف کشور نیست. سازمان، انجمن ها و دانشگاه ها هر یک باید کار خود را انجام دهد. 
* شما چه فکر می کنید جناب دکتر ؟

رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه: حادثه فوکوشیما مانند چرنوبیل و هیروشیما بزرگ است ؛ ما نمی توانیم بگوییم سه حادثه است؛ شاید هر از چندگاهی حادثه ای روی دهد اما در این بعد نیست .مثلا حوادث پرتوی رادیوگرافی صنعتی. درست است باید سمینارها برگزار شود، بنده هم با این موضوع که  تمام ارگان های مرتبط در این  حوزه دخیل باشند موافقم. یک مقدار همت بیشتری باید در این قضیه وجود داشته باشد.
سخن آخر :

رییس انجمن حفاظت در برابر اشعه:. افرادی که  با صنعت هسته ای مرتبط هستند،  چه خوب است با انجمن حفاظت در برابر اشعه همکاری کنند. . هر چه تعداد این افراد بیشتر شود تعداد ایده ها  افزایش خواهد یافت. اگر بتوانید از همین جایگاه  علاقمندان  را ترغیب به عضویت در انجمن کنید گام بسیار مهمی برداشته اید. در این صورت میان افرادی که عضو انجمن هستند و در تخصص های مرتبط و ارتباط برقرارمی شود.
 

نسخه قابل چاپ