1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

مواضع سازمان انرژی اتمی ایران

.

در حاشیه برگزاری مراسم سالروز ملی فناوری هسته ای در سالن اجلاس سران؛

کمالوندی: صنعت هسته ای کشور یکی از صنایع متنوع و بسیار پیشرفته در سطح جهانی است

1401/1/2112:59
تعداد بازدید: 19 بار

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص برنامه پیش روی سازمان و توسعه فعالیت های آن گفت: یکی از مواردی که در مراسم روز ملی فناوری هسته ای رونمایی شد، سند 20 ساله توسعه صنعت هسته ای بود که در حقیقت دورنما و نگاه بلند سازمان و اینکه به کجا می خواهد برسد را مشخص می کند.

به گزارش اداره کل دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه 20 فروردین ماه 1401 همزمان با سالروز ملی فناوری هسته ای در حاشیه مراسمی که به همین مناسبت در سالن اجلاس سران برگزار شد، به تشریح اقدامات و تلاش های متخصصان و پژوهشگران سازمان انرژی اتمی در سال گذشته پرداخت و اظهار داشت: امروز در سالروز ملی فناوری هسته ای 77 دستاورد مربوط به سال 1400 در نمایشگاه ارائه شد و 9 مورد از آنها با حضور رییس جمهور محترم در سالن رونمایی شد. این دستاوردها در 4 حوزه اصلی تحقیق و توسعه، سوخت، رادیوداروها و موارد دارای استفاده های مختلف قرار می گیرند. از جمله می توان به سه نمونه رادیودارو اشاره کرد که یکی از آنها بخصوص برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: در کشورمان مواردی از رادیوداروهای تشخیصی داریم اما در حوزه درمان سرطان ها رادیونوکلئید تربیوم 161 از رادیوداروهای مهم محسوب می شود. همچنین دستاوردهایی در حوزه های مختلف لیزر و دوتره ها در سالن رونمایی شد.
کمالوندی تاکید کرد: دستاوردهای ارائه شده در نمایشگاه جنبی سالن اجلاس که فردا یکشنبه 21 فروردین ماه خبرنگاران می توانند از آن بازدید داشته باشند، نشان می دهد سال گذشته برای همکاران ما سال پرکاری بوده است. و الحمدلله منشاء خدمات زیادی شدند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص برنامه پیش روی سازمان و توسعه فعالیت های آن گفت: یکی از مواردی که در مراسم امروز رونمایی شد، سند 20 ساله توسعه صنعت هسته ای بود که در حقیقت دورنما و نگاه بلند سازمان و اینکه به کجا می خواهد برسد را مشخص می کند. همانطور که آقای مهندس اسلامی اشاره کردند، سازمان 10هزار مگاوات برق هسته ای را در برنامه خودش دیده است که کار بزرگی است. انشاء الله در طول این 20 سال بتوانیم این برنامه را محقق کنیم. نگاهمان این است که طی بیست سال آینده، باقیمانده راه را در حوزه های مختلف صنعت هسته ای طی کنیم.
کمالوندی تصریح کرد: صنعت هسته ای کشورمان بخصوص به لحاظ تنوعی که دارد، یکی از صنایع هسته ای پیشرفته دنیا است. یعنی در حوزه های مختلف صنعت رشد داشته است. در حالیکه متاسفانه فقط به غنی سازی پرداخته شده و حوزه های دیگر کمتر دیده شده است. اگر دیگر حوزه ها را هم در نظر بگیریم، می توانیم به صورت کلی بگوییم که صنعت هسته ای کشور یکی از صنایع متنوع و بسیار پیشرفته در سطح جهانی است.
معاون سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد با توجه به برنامه هایی که برای آینده در پیش رو داریم، به پیشرفت های خوبی دست پیدا کنیم.  

مطالب مرتبط

 • ارسال به دوستان
 • اضافه كردن به ليست دلخواه مرورگر
 • تعيين صفحه پيش فرض مرورگر
 • چاپ
 • آر.اس.اس
 • آمار بازدید
  تعداد بازدید از سایت: 162649662
  تعداد بازدید این صفحه: 36333
  در امروز: 70538

نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login