1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

هسته‌ای/علمی/پژوهشیهسته‌ای/علمی/پژوهشی

.

با همکاری سازمان انرژی اتمی و معاون علمی ریاست جمهوری انجام می‌شود؛

برگزاری «رویداد ملی فرصت هسته‌ای»

1402/10/312:53
تعداد بازدید: 573 بار

«رویداد ملی فرصت هسته‌ای» با محوریت ساخت شتابگرهای ذرات و زیرسیستم‌های آن در سه حوزه فناوری هسته‌ای و صنایع الکتریکی، فناوری هسته‌ای و صنایع مخابراتی و تجهیزات پیشرفته و کاربرد هسته‌ای برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛  «رویداد ملی فرصت هسته‌ای» با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و با توافق با سازمان انرژی اتمی ایران، ضمن اجرای فرآیند نوآوری باز، سعی دارد با توجه به الزامات صاحب مساله و بازار تقاضا، راه‌حل‌هایی را شناسایی و ارایه کند.

پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور تا ۱۱ بهمن فرصت دارند، طرح های خود را درباره ساخت شتابگرهای ذرات و زیرسیستم‌های آن به دبیرخانه «رویداد ملی فرصت هسته‌ای» ارسال کنند.

این رویداد قرار است با محوریت ساخت شتابگرهای ذرات و زیرسیستم‌های آن در سه حوزه فناوری هسته‌ای و صنایع الکتریکی، فناوری هسته‌ای و صنایع مخابراتی و تجهیزات پیشرفته و کاربرد هسته‌ای برگزار شود.
 

شتاب دهنده‌های ذرات یک دستگاه خطی یا دایروی است که برای افزایش سرعت (انرژی) ذرات باردار و هدایت آن‌ها برای برخورد با یکدیگر با یک هدف از میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی استفاده می‌کند.

ساخت مولد فرکانسی ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلوهرتز با توان خارجی ۱۰۰ کیلووات، منبع تغذیه DC با ولتاژ ۳۰۰ کیلوولت و توان ۳۰ کیلووات باریپل ولتاژ نیم درصد، تیوب شتابدهی شتابدهنده الکترواستاتیک مبتنی بر جوشکاری سرامیک به فلز، منبع جریان ۶۰۰ آمپر ۱۰ کیلووات با دقت یک هزارم، مولد رادیو فرکانسی پیوسته فرکانس ۷۰ مگا هرتز توان ۲۵ کیلووات، مغناطیس آرایه‌ای آندولاتور با دوره تناوب ۵ سانتی متر، میدان پیشینه نیم تسلا در طول یک متر از عناوین موضوعات این رویداد به‌شمار می‌رود.

هفتمین موضوع این رویداد به ساخت لامپ رادیو فرکانسی باند s با توان پالشی ۱۵ مگاوات و توان متوسط ۱۵ کیلووات، مدولاتور راه انداز لامپ کلایسترون با توان خروجی پالسی ۲۵ مگاوات و توان متوسط ۲۵ کیلووات و ادوات موجبری باند s شامل سیرکولاتور و بار در توان پالسی ۱۵ مگاوات و توان متوسط ۱۵ کیلووات مربوط است.

پژوهشگران، شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور می‌توانند با شرکت در این رویداد ضمن به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و نوآوری‌های خود با متخصصان و سرمایه‌گذاران این حوزه، از فرصت بهم‌رسانی و شبکه‌سازی با بازیگران کلیدی این حوزه بهره‌مند شوند.

همچنین با توجه به ملی بودن رویداد و حضور شرکت‌کنندگان از سراسر کشور در آن، این امکان فراهم می‌شود تا از تنوع فرهنگی، دانش فنی و تجارب مختلف بهره‌برداری شود و هسته‌های فناور بتوانند با فعالان حوزه هسته‌ای که در مناطق دیگر فعالیت می‌کنند، همکاری و شبکه‌سازی کنند.

پس از دریافت طرح‌ها و ارزیابی اولیه توسط کمیته علمی دبیرخانه رویداد، طرح‌های اولیه به کمک منتورینگ تخصصی با استفاده از تعامل کارشناسان دبیرخانه با صاحبان طرح‌ها، تکمیل شده و وارد مرحله بعد می‌شود؛ در این مرحله طرح‌های نهایی توسط داوران ارزیابی شده و با طرح‌های منتخب عقد قرارداد خواهد شد.

تیم‌های برتر می‌توانند از امکانات و حمایت‌های معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و مرکز نوآوری رسا استفاده کنند. مرکز فناوری و نوآوری رسا در چارچوب ماموریت‌های پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در سازمان انرژی اتمی ایران با تمرکز بر تعامل با زیست بوم توسعه فناوری و نوآوری کشور و صنعت هسته‌ای به شتابدهی فرآیند توسعه نوآوری و فرهنگ‌سازی و جریان‌سازی در زیست بوم نوآوری صنعت هسته‌ای می‌پردازد.

طرح‌های برگزیده پس از داوری وارد قرارداد با پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای با همکاری مرکز فناوری و نوآوری رسا خواهند شد که علاوه بر تسهیلات اعطا شده از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، حجم این قراردادها در مجموع بالغ بر دو میلیون دلار خواهد بود.

گفتنی است مهلت ارسال طرح‌ها و شرکت در رویداد ملی فرصت فناوری‌های هسته‌ای برای متقاضیان تا ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۲ است.
متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وبگاه فرصت به نشانی Oppevent.ir مراجعه کنند.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :