1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

در بازدید از نمایشگاه صنعت هسته‌ای کشور در لانه جاسوسی؛

مهندس اسلامی: استکبار جهانی قدرت علمی و فناوری کشورمان را بر نمی‌تابد

1400/8/1917:33
تعداد بازدید: 1226 بار

مهندس اسلامی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران ظهر روز چهارشنبه 19 آبان ماه با حضور در نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته ای کشور با عنوان در مسیر پیشرفت که به مناسبت 13 آبان و هفته استکبار ستیزی به مدت یک هفته در محل لانه جاسوسی برگزار شد، از غرفه های مختلف این نمایشگاه بازدید به عمل آورد و با جمعی از دانش آموزان و دانشجویان بازدیدکننده در خصوص تصور آنها از گستره فعالیت های صنعت هسته ای،علائق و لزوم تلاش های علمی آنها گفتگو کرد.

معاون رییس جمهور در این بازدید با تاکید بر اینکه توسعه فناوری های پیشرفته بویژه علوم و فناوری هسته ای، الزامی برای توسعه و پیشرفت کشور است، اظهار داشت: دنیای استکبار به هیچ وجه نمی پذیرد که ما بدون تبعیت از آنها و بطور مستقل بر اساس دانش بومی نیروهای علمی و پژوهشگران متعهد خودمان در این عرصه ها حضور پیدا کنیم  و در مسیر پیشرفت گام برداریم. دشمنان ایران اسلامی این تلاش گسترده و جهادگونه را که برای ایجاد قدرت علمی و فناوری کشورمان صورت می گیرد، بر نمی تابند.
اسلامی در ادامه گفت: به همین دلیل طی 50 سالی که سازمان انرژی اتمی ایران ایجاد شده است، نه قبل و نه بعد از انقلاب اسلامی کمکی به ایران نکرده اند تا بتوانیم در این مسیر به فناوری دست پیدا کنیم. از این مهمتر اینکه همواره تلاش کرده اند تا در اجرای همان ظرفیت هایی که مورد تاکید قوانین بین المللی است، ممانعت ایجاد نمایند. آنها نه تنها از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران حمایتی نکرده اند بلکه تخریب و  مزاحمت ایجاد می‌کنند و از هیچ توطئه و حرکت ظالمانه ای دست بر نمی‌دارند. استکبار جهانی با شهادت دانشمندان ما سعی کرده‌اند مسیر پیشرفت ما را مسدود کنند اما به لطف الهی این امر باعث شد تا ایمان دانشمندان هسته‌ای  و مدیران اجرائی ما قوی تر شود و با جدیت هرچه بیشتر  حرکت جهشی در علوم و فناوری نوین انجام گیرد.

 

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما مسئولیت داریم تا تاثیرات و نقشی که فناوری هسته ای می تواند در زندگی مردم داشته باشد را بیش از پیش گسترش دهیم و به مردم معرفی کنیم. از مهمترین این تاثیرات می‌توان به بخش های محیط زیست و اکوسیستم، کشاورزی، صنعتی و بخش سلامت اشاره کرد که این  اقدامات باید گسترش یابد و تاثیر آنها در زندگی مردم تبیین شود.

اسلامی افزود: این دستاوردها، توانایی ها و ظرفیت های فناوری هسته ای است که هر کشور پیشرفته ای به محض دستیابی به آنها تلاش می‌کند تا عموم مردم بتوانند ارزش و اهمیت فناوری  را در زندگی روزمره احساس کنند.
معاون رییس جمهور تاکید کرد: لازم است بیشتر به علوم و فناوری هسته ای بپردازیم و آن را گسترش دهیم تا تصور نشود صنعت هسته ای فقط غنی سازی است؛ غنی سازی بخش کوچکی از کل این فرایند است. انشاء الله با تلاش های گسترده ای که صورت می گیرد، روز به روز مردم بیشتر شاهد تاثیرگذاری این فناوری در زندگی خود خواهند بود.    

 

لازم به ذکر است در این نمایشگاه بخشی از دستاوردهای مهم و قابل عرضه صنعت هسته ای کشور از جمله در حوزه های کاربرد پرتوها، کشاورزی هسته ای، سانتریفیوژهای صنعتی و پزشکی، رادیوداروهای تشخیصی و درمانی، لیزر پزشکی جراحی پروستات، چرخه سوخت هسته ای، تولید آب سنگین و دوتره، تولید کیک زرد، مجتمع سوخت، ژئوفیزیک هوابرد، گداخت هسته ای و نیروگاه اتمی بوشهر به همراه زنجیره 10 تایی سانتریفیوژ
IR1، ماکت آبشار سانتریفیوژ، کیت غربالگری، ماکت واحد تولید استون دوتره، ماکت فناوری کوانتوم و اندازه گیرهای هسته ای چگالی سنج، سطح سنج و اسکنر برج های تقطیر در صنایع پتروشیمی به نمایش در آمد.

  

منبع خبر: دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی

آرشیو خبر

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login