1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

آخرین اخبار صنعت هسته‌ای

.

از سوی انجمن فیزیک ایران؛

دکتر لامعی رشتی به عنوان پیشکسوت فیزیک کشور انتخاب شد

1400/10/1415:34
تعداد بازدید: 709 بار

استاد پژوهشکده فیزیک و شتابگرهای سازمان انرژی اتمی از سوی انجمن فیزیک ایران به‌عنوان پیشکسوت فیزیک کشور انتخاب شد.

گردهمایی سراسری فیزیک ایران روز پنج‌شنبه هفته گذشته (9دی ماه) در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران برگزار گردید و در این مراسم که با هدف دیدار نخبگان و فیزیک پیشگان کشور و همچنین انتشار نتایج پژوهش های علمی در حوزه فیزیک برگزار شد، دکتر محمد لامعی رشتی، استاد پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان پیشکسوت فیزیک کشور انتخاب شد.
 انجمن فیزیک ایران به‌منظور قدردانی از پیشکسوتان جامعه فیزیک، سالانه حداقل یک پیشکسوت فیزیک را معرفی و از وی قدردانی می‌کند و این عنوان به كسي اطلاق می‌شود كه بخش قابل‌توجهی از عمر حرفه‌ای خود را صرف فعالیت‌های شاخص آموزشي، پژوهشي، ترويجي، ساماندهي نهادهاي مرتبط با فيزيك يا توسعه كاربردهاي فيزيك كرده است.
محمد لامعی رشتی، متولد 20 آذرماه ۱۳۲۴ در تهران، مدرس دانشگاه و از  اساتید پیشکسوت سازمان انرژی اتمی ایران است. وی در سال ۱۳۶۲ در مرکز تحقیقات هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران  مشغول به کار شد و در آزمایشگاه واندوگراف به فعالیت پرداخت. دکتر لامعی در سال ۱۳۶۷ مسئولیت مرکز فیزیک نظری و ریاضیات سازمان انرژی اتمی ایران که با مشارکت تعدادی از محققان برجسته دانشگاهی ایجاد شده بود را بر عهده گرفت .
این استاد پیشکسوت فیزیک در کنفرانس‌های متعدد علمی به عنوان  عضو یا دبیر کمیته علمی فعالیت داشت و راهنمای چندین پایان‌نامه و رساله دوره دکتری و کارشناسی ارشد دانشجویان بود. وی با مشارکت در طرحی که برای ارتقا قابلیت‌های آنالیز با باریکه یونی در آزمایشگاه واندوگراف به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه شده بود، نقش مهمی در راه‌اندازی تجهیزات جدید دریافتی این حوزه ایفا کرده است.
محمد لامعی از سال ۱۳۸۱ مجری پروژه ساخت شتابگر خطی در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی بوده و با همکاری گروه بزرگی از دانشگاهیان، صنعتگران و دانشجویان این پروژه را به انجام رسانده است. دکتر لامعی در اواخر دهه هشتاد به مدت دو سال رئیس مرکز گداخت سازمان انرژی اتمی ایران شد و پس از پایان این دوره به آزمایشگاه واندوگراف بازگشت و تا زمان بازنشستگی در اواخر سال 1395 در این سمت باقی ماند.

منبع خبر: دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی

آرشیو خبر

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login