1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

پربازدیدترین ها

.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد:

شهید شهریاری، شخصیتی برجسته با دستاوردهای بزرگ / ضرورت تلاش بیشتر برای نمایان شدن تاثیرات صنعت هسته‌ای در زندگی مردم

1402/9/920:30
تعداد بازدید: 1435 بار

مدیرعامل شرک توسعه کاربرد پرتوها در مراسم گرامیداشت شهید شهریاری در زنجان گفت: شهید شهریاری دارای شخصیت بی‌نظیری بود که توامان ایمان و علم را داشت و  در تربیت نیروی انسانی مورد نیاز حوزه هسته‌ای با حضور در دانشگاه صنعتی امیر‌کبیر و همچنین تاسیس رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه شهید بهشتی سبب شد دستاوردهای زیادی نصیب کشور شود و فارغ التحصیلان  زیادی در این رشته تحویل جامعه شوند.

به گزارش مرکز دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران؛ سیزدهمین یادواره شهید دکتر مجید شهریاری، امروز نهم آذرماه در استان زنجان و با حضور سید پژمان شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی، استاندار و جمعی از مسوولان استانی و محلی برگزار شد.

شیرمردی در این جلسه با ادای احترام به مقام شهدای هسته‌ای و گرامیداشت سالگرد شهادت دکتر فخری‌‌زاده و دکتر شهریاری اظهار کرد: شهید شهریاری یک شخصیت منحصر به فردی بود که علاوه بر انجام کارهای چشمگیر در 2 دانشگاه بزرگ کشور، به عنوان استاد دانشگاه در سازمان انرژی اتمی ایران نیز مشغول به کار بود و اقدامات بسیار بزرگی را در صنعت هسته‌ای انجام داد.
 

وی افزود: این شهید دارای شخصیت بی‌نظیری در زمینه تربیت نیروی انسانی مورد نیاز حوزه هسته‌ای بود و با تاسیس رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه شهید بهشتی سبب شد تا فارغ‌التحصیلان بزرگی تربیت شوند.

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها در ادامه با بیان اینکه تلاش‌ها و اقدامات شهید شهریاری، نظام سلطه را به سمتی سوق داد که ‌نسبت به حذف فیزیکی وی اقدام کردند، گفت: شهید شهریاری فردی معتقد به مبانی اسلام بود که اعتقاد به تحصیل در داخل کشور داشت و در بُعد اجتماعی دارای توان تیم‌سازی بالایی بود و ارتباط فوق‌العاده‌ای با دانشجویان داشت.

شیرمردی در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به دستاوردهای سازمان انرژی اتمی ایران در دولت سیزدهم، درباره سند جامع راهبردی 20 ساله این سازمان، گفت: یکی از برنامه‌های مهم سازمان، تدوین سند جامع راهبردی ۲۰ ساله سازمان برای حرکت به سمت توسعه در حوزه انرژی هسته‌ای بود که با تدابیر ریاست سازمان و با تلاش و پیگیری‌های انجام شده در فروردین ۱۴۰۱، این سند جامع راهبردی توسط رییس جمهور رونمایی شد.
 

معاون سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: در این سند نگاه متوازن به تمامی حوزه‌های صنعت از اهمیت فراوانی برخوردار است.
وی افزود: در برخی از حوزه‌های این صنعت کمتر کار شده و باید با تلاش بیشتر، شاهد شکوفایی آن حوزه‌ها و  تاثیر هرچه بیشتر این صنعت در زندگی مردم باشیم.

شیرمردی در ادامه گفت: یکی از فصل‌های راهبردی این سند، تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای در کشور است و در این زمینه استفاده از راکتورهای کوچک که  مقام معظم رهبری، نیز به آن اشاره فرمودند، مورد توجه‌ قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه‌ به مشکلات  کمبود برق در کشور، دولت درصدد مدیریت بهتر این حوزه است بنابراین استفاده از نیروگاه‌های اتمی که یکی از پایدارترین روش های تولید برق به‌شمار می‌آید، مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها با بیان اینکه کشورهایی که با جمهوری اسلامی و استفاده صلح‌آمیز آن از انرژی هسته‌ای مخالفت می‌کنند، خود بیشترین بهره‌برداری را از این صنعت دارند، افزود: بیش از ۴۴۰ راکتور هسته‌ای در جهان وجود دارد که ۱۰ درصد برق مورد نیاز توسط آن‌ها تامین می‌شود.

شیرمردی با بیان اینکه در حال حاضر ایالات متحده با داشتن ۱۰۴ راکتور هسته‌ای در رتبه نخست بهره‌مندی از آن قرار دارد که ۲۰ درصد برق کشورش را از این طریق تامین می‌کند، تصریح کرد: پس از آن کشور فرانسه با داشتن ۵۹ راکتور هسته‌ای، ۷۵ درصد برق مورد نیاز خود را از این طریق تامین می‌کند.

وی گفت: سهم کشورمان از برق هسته‌ای حدود ۱.۵ درصد است که این میزان برای ملت سرافراز ایران قابل قبول نیست و باید ارتقا یابد.

شیرمردی افزود: در مورد راکتور هسته‌ای بوشهر، بدترین فشارهای بین‌المللی را وارد ساختند و حتی با ایجاد شهبه، اعلام کردند برای راه‌اندازی آن هزینه‌ای بیش از آنچه که باید برای راکتور‌های قدرت در دنیا انجام شود، صورت گرفته است در صورتی که چنین چیزی صحیح نیست.

 

معاون سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه امروزه با صرفه‌جویی حدود ۹۰ میلیون بشکه نفت توانستیم حدود ۲ برابر هزینه‌ای که برای ساخت یک راکتور هسته‌ای صورت می‌گیرد، صرفه‌جویی داشته باشیم و از انتشار ۶۵ میلیون تن گاز گلخانه‌ای جلوگیری کنیم، گفت: امروزه حدود 30 درصد یا  ۴۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور به ضایعات تبدیل می‌شود که باید با استفاده از روش‌های جدید نگهداری از خرابی آن‌ها جلوگیری کرد.

وی افزود: اکنون ۲.۵ میلیارد نفر در جهان دچار ناامنی غذایی هستند و  یکی از راه‌های مطمئن برای جلوگیری از ضایعات کشاورزی و ارتقای امنیت غذایی، استفاده از فناوری هسته‌ای و توسعه سامانه‌های پرتودهی است.

مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها با بیان اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و تا پایان دولت سیزدهم، سامانه‌های پرتودهی در ۱۲ نقطه کشور نصب و بهره‌برداری می‌شود؛‌ گفت: نخستین و پیشرفته‌ترین سامانه، ماه گذشته در قزوین با کاربردهای مختلف از جمله پرتودهی سیم و کابل نصب شد.

وی در ادامه با اشاره تاثیر فناوری هسته‌ای در عرصه پزشکی اظهار کرد: یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص بیماری‌ها، استفاده از رادیوداروهاست و اکنون  در حال تولید حدود ۵۰۰ هزار کیت رادیودارو را برای تشخیص و درمان تومورهای سرطانی هستیم که می‌توان آن را تا یک‌میلیون کیت ارتقا داد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران اشاره کرد: بخش دیگر استفاده پرتوها در کشور، استریل کالای یکبار مصرف پزشکی است که در این زمینه یک روش با کیفیت سریع به کار گرفته شده است؛ در حال حاضر کشور ژاپن  در این عرصه پیشرو بوده و 80 درصد کالاهای یک‌بار مصرف پزشکی را با استفاده از فناوری پرتودهی، استریل می‌کند که سهم کشورمان در این زمینه بسیار ناچیز است به‌طوری‌که این سهم در اواسط  سال ۱۴۰۰ زیر یک دهم درصد بود که این میزان به طور میانگین در کشورهای اروپایی برابر با ۴۵.۵ درصد است.

شیرمردی در پایان با بیان اینکه در صنعت نفت و برای تولید نفت سبک از نفت سنگین هم تحقیقاتی در حوزه کاربرد پرتوها انجام شده است، تصریح کرد: همچنین در حوزه محیط زیست نیز توانسته‌ایم موادی تولید کنیم که پس از پایان فاز تحقیقات و در آینده از خیزش ریزگردها جلوگیری می‌کند.  

برای مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login