1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

مرز دانشمرز دانش

.

تولید برق از طریق ترکیب توربین بادی و صفحات خورشیدی

1401/11/3008:15
تعداد بازدید: 786 بار

محققان شرکت آیبیس پاور (IBIS Power) سامانه‌ای جدید به نام پاورنِست (PowerNEST) معرفی کرده‌اند که می‌تواند با ترکیبی از توربین‌های بادی و صفحات خورشیدی، برق کافی مورد نیاز یک ساختمان مسکونی 15 طبقه را تامین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، محققان شرکت آیبیس پاور (IBIS Power) یک سامانه جدید به نام پاورنِست (PowerNEST) معرفی کرده‌اند که می‌تواند روی پشت‌بام ساختمان‌ها نصب شود و برق مورد نیاز آن‌ها را تامین کند.این سامانه امکان بهینه‌سازی و سازگاری در شرایط آب و هوایی مختلف را دارد.
در این سامانه که حداقل 50 متر مربع فضا برای نصب آن مورد نیاز است، ترکیبی از توربین‌های بادی و صفحات خورشیدی به منظور تامین انرژی تجدیدپذیر استفاده شده است و هرچه فضای پشت‌بام ساختمان بیشتر باشد، خروجی انرژی سامانه نیز افزایش خواهد یافت.در ساختار این سامانه، یک توربین بادی با روتورهای منحنی چرخان زیر شبکه‌ای از صفحات خورشیدی قرار می‌گیرد.
به ادعای شرکت سازنده، با توجه به ترکیبی بودن سیستم و امکان کارکرد در شرایط آب و هوایی مختلف، این ساختار نسبت به حالتی که فقط از صفحات خورشیدی برای تولید برق استفاده شود، به طور متوسط 10 برابر بیشتر برق تولید می‌کند.
در سیستم پاورنست، برای کمک به هدایت جریان باد از بیرون به قسمت درونی توربین‌های بادی، پره‌هایی در اطراف آن به‌کار گرفته شده است و کل ساختار این سیستم، جریان هوا را با استفاده از «اثر ونتوری» متمرکز می‌کند که به طور چشمگیری سرعت باد روی توربین را افزایش می‌دهد. این اثر موجب می‌شود جریان باد به میزان 40 تا 60 درصد بیشتر به سمت توربین بادی هدایت شود و امکان تولید برق حتی در هنگام وزش نسیمی ملایم نیز وجود دارد.  
از سویی دیگر، با توجه به اینکه از صفحات خورشیدی دو طرفه و زاویه‌دار در این سیستم استفاده شده است، نور بیشتری نسبت به پنل‌های عادی جذب می‌شود و همچنین امکان بهینه‌سازی و سازگاری سامانه در شرایط آب و هوایی محلی نیز میسر است.
بر همین اساس است که پاورنست می‌تواند بدون ایجاد آلودگی صوتی، برق کافی برای یک ساختمان مسکونی 15 طبقه را تامین کند.

بکارگیری پاورنست می‌تواند به تحقق استانداردهای جدید در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند و به گفته شرکت آیبیس پاور، با استفاده از این سیستم، امکان دستیابی به استقلال انرژی خارج از شبکه سراسری برق و کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی فراهم میشود.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login