نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
اولین یادمان و مراسم بزرگداشت استاد فقید، دکتر مصطفی سهراب پور روز دوشنبه 16 بهمن ماه جاری از ساعت 13:30 الی 17 در دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
در این مراسم که با سخنرانی دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، دکتر محمود فتوحی، رییس دانشگاه صنعتی شریف، دکتر سعید سهراب پور رییس این دانشکده و با حضور جمعی از روسا، اساتید، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و برخی دیگر از دانشگاه های تهران و خانواده شهید شهریاری برگزار شد، دکتر صالحی با اشاره به سفر آخرت گفت: این سفر سفری حتمی است و تردیدی در سفر نهایی نیست. آنکس که این دنیا و آن دنیا را یکی می داند، این سفر برایش آسان است وکسی که پندار فاصله ای عمیق بین دو دنیا را دارد، سفر به آن دنیا برایش مشکل است. یکی از معجزات الهی و خلقت این است که انسان علیرغم اینکه می داند عمرش به پایان می رسد، همچنان در یک زندگی پرتلاش کارش را پیش می برد. این معجزه و جمع اضداد است. در همین زمینه حضرت علی (ع) می فرماید: «‌اِعْمَلْ لِدُنْيَاكَ كَأَنَّكَ تَعِيشُ أَبَداً وَ اعْمَلْ لاِخِرَتِكَ كَأَنَّكَ تَمُوتُ غَداً» برای دنيای خـودت چنان عمل كن که گویا در دنيا تا ابد زندگی می‌کنی؛ و برای آخـرت خـودت چنان عمل كن که گویا همین فردا می‌میری».

معاون رییس جمهور افزود: اگر ما باور داشته باشیم و در مسیر ایمان حرکت کنیم، همه چیز آسان می شود و اضداد حل می شوند. خداوند متعال در آیاتی از سوره مبارکه فجر می فرماید: یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ. ارْجِعِى إِلَى‏ رَبِّکَ رَاضِیَةً مَّرْضِیَّةً. فَادْخُلِى فِى عِبَادِى. وَادْخُلِى جَنَّتِى. هان اى روح آرام یافته و متین به سوى پروردگارت بازگرد که تو از او خشنود و او از تو خرسند است.پس در جرگه بندگان من درآى و به بهشت من داخل شو! اگر کسی این را باور کند لحظه ای تردید نمی کند.
دکتر صالحی با تأکید بر مسئولیت پذیری و وطن دوستی استاد فقید به مسئولیت ایشان در بخش بورسیه سازمان انرژی اتمی قبل از انقلاب و اعزام فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های خوب کشور به دانشگاه مطرح دنیا بدون هیچ رانت و یا اعمال سلیقه شخصی اشاره کرد و گفت: در حوزه هایی که توفیق همکاری با دکتر سهراب پور را داشتیم، این صفات به عینه حس می شد. ایشان همواره نگران آینده کشور بود و اگر دستاوردی حاصل می شد، برایش خیلی خوشایند بود.
معاون رییس جمهور با اشاره به شهید والامقام هسته ای دکتر مجید شهریاری که دوره دکترا را با استاد فقید گذرانده بود، تصریح کرد: اگر دکتر سهراب پور هیچ کار دیگری در زندگی انجام نمی داد و فقط شهید شهریاری را پرورش می داد، همین کافی بود و کاری بزرگ کرده بود.
رییس سازمان انرژی اتمی با بیان وطن دوستی عمیق استاد افزود: هرگاه راجع به غرب صحبت می شد نقادانه به آن نگاه می کرد. با اینکه در غرب تحصیلات دانشگاهی خودش را انجام داد ولی تأثیرپذیری از غرب نداشت. غریبی بود که در مغرب زمین آموزش عالی دید و از فرهنگ آنها متأثر نشد. این نشان از عریق و عمیق بودن ریشه های خانوادگی این مرد می دهد. ما باید این الگوها و اسوه ها را به جامعه علمی بشناسانیم. جوانی که می خواهد راه زندگی اش را پیدا کند، باید این الگوها را ببیند. الگویی که آرمانش در خدمت به وطن و مردم بود. به فکر برآوردن حوائج مردم بود. شور در عبادت داشت و دوستدار خالق بود. این مرد دو بال علم و دین را داشت که اجازه می داد پرواز کند.  ایشان مصداق یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ بود.

دکتر صالحی گفت: چیزی که برای بازماندگان آزاردهنده است، فراق است. فراق دوست، عزیز و محبوب انسان خیلی سخت است. برای خانواده بزرگوار این فقید سعید از خداوند متعال صبر جمیل مسئلت می کنیم.  خداوند دو جا در قرآن صلوات می فرستد. جایی که در سوره مبارکه احزاب می فرماید: إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ ۚ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا. و جای دیگر بر کسانی که مصیبت وارد می شود و صبر می کنند، خداوند صلوات می فرستد. الَّذينَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصيبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَيْهِ راجِعُونَ * أُولئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ.
در بخش دوم این مراسم دو میز گرد در زمینه های علمی و دغدغه های استاد فقید، دکتر مصطفی سهراب پور با موضوعات محیط زیست، کاربرد پرتوها در خدمت جامعه، روابط بین المللی برگزار شد.
همچنین در این مراسم دکتر رضا مکنون، دکتر عباس ملکی و دکتر حسین خلفی سخنانی ایراد کردند و دکتر فریدون عباسی، دکتر موافقی، دکتر رییسعلی، دکتر امرالهی، دکتر غفرانی، دکتر جعفری بنه خلخال و برخی پیشکسوتان نیز حضور داشتند.


نسخه قابل چاپ