اخبار
1398/1/24 شنبه
رییس جمهور: چرخ سانتریفیوژ بهتر، دقیق تر و با کیفیت تر از دیروز می چرخد
در مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای؛

مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای مقارن با ولادت با سعادت حضرت امام حسین (ع) روز سه شنبه 20 فروردین ماه 1398 در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم که با حضور دکتر روحانی رییس جمهوربرگزار گردید،  دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور، سید محمود علوی، وزیر اطلاعات، منصور غلامی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و جمعی از مقامات لشکری و کشوری نیز وی را همراهی کردند. مدیران، معاونین و کارشناسان نهاد ریاست جمهوری و سازمان انرژی اتمی ایران، خانواده های شهدای صنعت هسته ای و مدافعان حرم، میهمانان ویژه و سفرای خارجی هم از جمله حاضران در این مراسم بودند. در زیر مهمترین فرازهای سخنرانی رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی و گزارش دستاوردهای ارائه شده می آید.

دکتر حسن روحانی، رییس جمهور در سیزدهمین سالروز فناوی هسته‌ای با اشاره به رونمایی و معرفی 114 دستاورد جدید در عرصه دانش و فناوری هسته‌ای، گفت: افتتاح‌های امروز به روشنی به دشمنان ملت ایران می‌گوید شما نتوانستید و نخواهید توانست جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرید.
 


رئیس جمهور گفت:
اگر شما تا دیروز از سانتریفیوژ IR1 می‌ترسیدید امروز IR6 و زنجیره 20 تایی آن را افتتاح کردیم و اگر بیش از این به ظلم و ستم خود ادامه دهید در آینده نه چندان دور IR8  را هم مشاهده خواهید کرد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه دشمنان نمی‌توانند جلوی پیشرفت علمی ایران را بگیرند، اظهار داشت: اگر هدف از تحریم‌ها این بود که قدرت نظامی ایران کاسته شود، از پارسال تا امروز به موشک‌ها و سلاح‌هایی دست یافته‌ایم که در مخیله دشمنان نمی‌گنجد و اگر مقصود از تحریم‌ها ایجاد اختلاف در داخل بود، از اردیبهشت پارسال که نغمه شوم تحریم را شروع کردید تا امروز وحدت ملت ایران روز به روز بیشتر شده است و امروز همه احزاب، گروه‌ها، نیروهای مسلح، اقوام و مذاهب یکپارچه در کنار یکدیگر قرار دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام اخیر دولت آمریکا در خصوص سپاه پاسداران، تصریح کرد: شما فکر کردید اگر سپاه را گروه تروریستی بنامید کسی آن را از شما می‌پذیرد. هیأت‌ حاکمه کم‌تجربه آمریکا در دو سال اخیر در کجا موفق بوده است؟ از معاهده آب و هوا خارج شدید، آیا کسی از شما حمایت کرد؟ سیاه‌پوستان و مردم آمریکای لاتین را برای رفت و آمد تحت فشار قرار دادید، آیا کسی آن را تأیید کرد و یا قدس شریف را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کردید آیا کسی آن را از شما پذیرفت؟ بدانید قدس برای همیشه پایتخت ملت فلسطین خواهد بود و اقدام و توطئه شما در تاریخ منطقه اثرنخواهد گذاشت. همچنین جولان را متعلق به متجاوزین صهیونیستی اعلام کردید، اما آیا کسی آن را از شما قبول کرد؟ دکتر روحانی با طرح این سوال که چه کسانی امروز تروریست‌ها را تشویق و تجهیز می‌کنند و چه کسانی هستند که از داعش حمایت می‌کنند، گفت: آمریکا هنوز هم حاضر نیست با داعش بجنگد، به سران داعش پناه می‌دهد و از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند.

رئیس جمهور افزود: شما که از گروه‌های تروریستی علیه ملت‌های منطقه استفاده می‌کنید، امروز مدعی مبارزه با تروریست هستید؟ شما خودتان در رأس تروریسم در عالم هستید و در حمایت از تروریست ها همه کار کردید.

دکتر روحانی ادامه داد: کدام نیرویی بود که هواپیمای مسافربری ما را در آب‌های خلیج فارس سرنگون کرد جز شما که همواره در منطقه مداخله داشته‌اید و علیه مردم منطقه تلاش می‌کنید؟

رئیس جمهور تأکید کرد: شما بعد از حمله به هواپیمای مسافربری و کشتن مسافران بی‌دفاع هواپیما به دروغ گفتید که هواپیما را با هواپیمای نظامی اف 14 اشتباه گرفتید و همه می‌دانند که این حرف چقدر بچه‌گانه و دروغ است. شما با این کار تروریستی خواستید بگویید که خط قرمز نمی‌شناسید، زنان و بچه‌ها را می‌کشید و پیام شما حمایت از تروریسم در منطقه بود.

دکتر روحانی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران، گفت: شما امروز با تحریم خود چه هدفی را دنبال می‌کنید؟

رییس جمهور سپس با تأکید بر اینکه ملت ایران به راه و اهداف خود پایبند بوده و به آن خواهد رسید، اظهار داشت: در سال 92 وعده دادیم که سانتریفیوژها بچرخد و اقتصاد هم بچرخد و امروز سانتریفیوژها، بهتر و دقیق‌تر و با کیفیت‌تر از دیروز می‌چرخند و ملت ایران هم در توسعه علمی و اقتصادی، هر روز گام‌های جدیدی برمی‌دارد.

رئیس جمهور گفت: اقتصاد کشورمان در چند سال اخیر، مسیر درست را طی کرده است و اگر قبل از سال 92 حدود دو سوم از گندم مورد نیاز خود را از خارج وارد می‌کردیم، امروز خودکفا هستیم و علیرغم میل دشمنان، در بسیاری از محصولات از جمله بنزین نیز به خودکفایی رسیده‌ایم و در برداشت از منابع مشترک گاز و نفت از همسایگان خود پیشی گرفتیم و اقتصاد کشورمان برغم خواست دشمنان می‌چرخد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه دولت با همه توان از محصولات و شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کند، گفت: در چند سال اخیر چندین هزار محصول دانش‌بنیان به عرصه تولید رسیده است و شرکت‌های دانش بنیان شتاب‌دهنده‌ها و رشد علمی و فناوری ارتقاء یافته و در نوآوری 35 پله رشد داشته‌ایم.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسیر ما، مسیر علم، دانش، خودکفایی، قدرت و نوسازی کشور است و آن را با قدرت پیگیری خواهیم کرد. دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه در بسیاری از امور صبر و حوصله به خرج داده شده است، خطاب به طرف‌های مذاکره هسته‌ای کشورمان، گفت: یکی از اعضای 1+5 تمام تعهدات خود را زیر پا گذاشت و نشان داد که قابل اعتماد نیست لذا به بقیه 5 عضو این گروه می‌گویم که به وظایف‌شان توجه داشته باشند. ما صبر می‌کنیم و صبر کردیم، اما صبر نیز آستانه‌ای دارد و در این آستانه ممکن است دولت و نظام ایران قدمی بردارد لذا برای آن روز هم فکری بکنید.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما اگر صبر می‌کنیم بخاطر ضعف‌مان نیست بلکه بخاطر تدبیر و منافع ملت ایران و منطقه است و از کسی ترسی نداریم. مسیر ما مسیر درستی است و امیدواریم دیگران بدانند که تاریخ نسبت به آنها قضاوت خواهد کرد و لذا پای پیمان و عهد خود باشید.

دکتر روحانی همچنین قدر دانستن اتحاد و یکپارچگی موجود در کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: نقدهای غیر منصفانه نمی‌تواند اجر خادمان به ملت را ضایع کند. باید بی‌مهری‌ها را فراموش کرد و قدر همدلی و اتحادمان را بدانیم چرا که این اتحاد و یکپارچگی از نعمت‌های بزرگ و ارزشمند است و در سایه این اتحاد امروز آمادگی و فداکاری ما بیشتر از گذشته است.

رئیس جمهور خطاب به مردم گفت: مردم بدانند هدف بزرگ همه تلاشگران در همه صحنه‌ها، انجام وظیفه و خدمت به ملت بزرگ ایران است.
 

دکتر صالحی: این صنعت ملی یک امانت الهی است

دکتر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن ایراد سخنانی در سیزدهمین سالروز فناوری هسته ای خاطرنشان ساخت: در پرتو ارشادات و رهنمودهای مقام معظّم رهبری(مدظله‌العالی) و در سایه حمایت‌های ریاست محترم جمهوری، پیشبرد اهداف کلان و راهبردی صنعت هسته‌ای با اقتدار و با شتاب در حال پیگیری است. در حال حاضر به‌رغم نامهربانی‌های برخی دوستان و شایعه‌پراکنی‌های مغرضان، حرکت در مسیر بهره‌مندی از مواهب و مزایای فنّاوری صلح‌آمیز هسته‌ای در ابعاد و سطوح مختلف، با قوّت و با آهنگی مناسب همچنان ادامه دارد. ما بر اساس یک برنامه میان مدت و بلند مدت، اهداف ترسیم شده در این حوزه را دنبال نموده و به اذن پروردگار متعال یقین داریم که حرکت در این مسیر به هیچ روی با فتور و سستی مواجه نخواهد شد؛ چرا که سنگِ بنا و شالوده این صنعت ملّی بر توکل به خدا و اعتماد به نفس استوار شده است.

وی سپس به پروژه ها و دستاوردهایی که در مراسم ویژه فناوری هسته ای به نمایش درآمد و رونمایی شد اشاره کرد و  با ذکر توضیحات بیشتری افزود:  امروز 114 دستاورد جدید و مورد نیاز در زمینه‌های مختلف صنعت هسته‌ای آماده بهره‌برداری شده است؛ سیر حرکت ما در عرصه ساخت و تولید ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید طی چند سال گذشته مورد بررسی منصفانه قرار گیرد، روشن خواهد شد که بسیاری از نامهربانی‌ها و جفاها در خصوص پیشرفت صنعت هسته‌ای به ناحق بر قلم و زبان برخی دوستان جاری شده است. و ادامه داد: در این راستا مفتخرم که به عرض برسانم امروز شاهد آغاز نصب زنجیره میانی20 تایی سانتریفیوژ پیشرفته IR6 در سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن (سایت نطنز) خواهیم بود که با تکمیل نهایی آن در آینده نزدیک، شرایط انجام تستهای لازم فرآیندی فراهم خواهد شد. ما تولید و بهسازی انواع ماشین‌های سانتریفیوژ را در چارچوب برجام و همزمان با پایبندی به تعهدات خود پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که در پرتو تلاش خستگی‌ناپذیر کارشناسان و دست‌اندرکاران امر، شاهد شکوفایی و بالندگی روزافزون صنعت هسته‌ای در این حوزه باشیم. لازم به ذکر است که سانتریفیوژهای مورد اشاره در مرکز مدرن مونتاژ سانتریفیوژ ایران که بنا به دستور اخیرِ مقام معظم رهبری برپا شده است، تولید شده‌اند.

 رییس سازمان انرژی اتمی ایران سپس در ارتباط با افتتاح واحد رفع آلودگی و مدیریت پسماند تحت عنوان واحد E1000 در سایت نطنز گفت: تأکید بر ضرورت رعایت اصول ایمنی هسته‌ای، در حال حاضر به یک فرهنگ عمومی در میان مدیران و کارشناسان صنعت هسته‌ای کشور تبدیل شده است. ما مصمم هستیم تا با استفاده از تجربیات و دستاوردهای جهانی در حوزه ایمنی هسته‌ای، نسبت به ارتقاء سطح فعالیت‌های سازمان در این عرصه اقدام نماییم و در این راستا بر اساس مفاد مندرج در ضمیمه 3 سند برجام تأسیس مرکز مدرن ایمنی هسته‌ای با همکاری کشورهای فعال در این زمینه در حال انجام می‌باشد. لذا پروژه پسمانداری E1000  یکی از پروژه‌های اساسی و تکمیلی در حوزه ایمنی سایت نطنز برای ظرفیت 190.000 سـو می‌باشد که قابلیت ارتقـاء تا ظرفیت یک میلیون سـو را نیز دارد.

دکتر صالحی سپس با اشاره به راه اندازی فاز اول مرکز ملی مهندسی و فناوری خلاء ایران در سایت شهید دکتر علیمحمدی (سایت فردو) افزود: ما در بازه زمانی چند سال اخیر، تلاش کرده‌ایم تا ضمن حفظ نگاه کلان‌نگر و راهبردی خود در حوزۀ صنعت هسته‌ای، از ورود به عرصه‌های مرتبط دیگر در سایر حوزه های علوم و فنون نوین غافل نمانیم. ما در کنار  بومی‌سازی صنعت هسته‌ای و نهادینه کردن دستاوردهای آن، بر آن هستیم تا سرریز دانش هسته‌ای را در اختیار سایر نهادها و سازمانهای ملی قرار دهیم. همکاریهای صورت گرفته با وزارت محترم نفت و وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالهای اخیر، بهترین گواه بر این مدعاست. به هر روی، ما از صمیم قلب، بر این باوریم که این صنعت ملّی یک امانت الهی است که در حال حاضر بر عهده ما نهاده شده و ما باید با تمام توان در حفظ و ارتقاء جایگاه آن بکوشیم. ما امیدواریم که بتوانیم به نیکوترین وجه ممکن به وظایف خود در این زمینه، با بکارگیری فارغ التحصیلان زبده و توانمند دانشگاهی، به نحو احسن عمل نماییم و این امانت را در وضع و شرایطی عالی به نسل جدید مدیران و آینده‌سازان ایران تحویل دهیم.

 معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سخنانش در ارتباط با نیروگاه اتمی بوشهر و پروژه‌های احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر توضیحاتی به این شرح ارائه داد: پروژه احداث مرکز یون‌درمانی در استان البرز، پروژه تحقیقات در رابطه با سیستم‌ها و زیرسیستم‌های گداخت هسته‌ای، پروژه تکمیل مرکز جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو، پروژه‌های اکتشاف اورانیوم با روش ژئوفیزیک هوابرد و بالاخره پروژه بازطراحی راکتور آب سنگین خنداب اراک با تمام توان در حال پیگیری است.

 دکتر صالحی سپس در ارتباط با رویکرد سازمان با آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفت: ما همواره از رویکرد مستقلانه و بی‌طرفانه آژانس در قبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان استقبال می‌کنیم و خود را پایبند به تعامل با آژانس در چارچوب تعهدات و توافقنامه‌ها می‌دانیم. انتشار 14 گزارش رسمی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران خود گواهی بر این مدعاست.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سخنانش خاطرنشان ساخت: صنعت هسته‌ای کشور گام-های اساسی در جهت بهسازی و نوسازی ساختاری خود برداشته است. این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که دولت ایالات متحده آمریکا در اقدامی نسنجیده که ناشی از آشفتگی سیاسی آن است، نقض عهد نموده و سوداهای خام در سر می‌پروراند. بنده با اطمینان اعلام می‌کنم که بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا و گستاخی اخیر آن نتوانسته و نخواهد توانست به عزم جزم ما در پیشبرد اهداف کلان صنعت هسته‌ای خللی وارد نماید. اما آنچه در این میانه مایه اعجاب و نشانه ضعف تحلیل سیاسی حاکمان کاخ سفید است، اعمال تحریم¬های غیرانسانی و غیرقانونی علیه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله قرار دادن مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور و همچنین شرکت تأمین‌کننده رادیوداروها در فهرست تحریمهاست.

در ادامه برگزاری مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای با حضور رییس جمهوری و میهمانان کشوری و لشکری در سالن اجلاس از 6 دستاورد (از مجموع 114 دستاورد) شامل «طراحی و ساخت سانتریفیوژ زونال پیوسته»؛ در حوزه پزشکی و سلامت، «طراحی و ساخت سیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندی»؛ در حوزه پیشران هسته ای ، «ساخت چشمه فوتون های درهم تنیده کوانتومی»؛ در حوزه های محاسباتی، مخابراتی، زیستی و حسگرها، «ایتریوم 90 برای درمان سرطان کبد»؛ در حوزه تولید رادیو داروها، «اکسیژن 18 با ظرفیت 100 کیلوگرم»؛ برای استفاده در دستگاه پرتو تشخیصی پت اسکن، «طراحی و ساخت طیف سنج پیشرفته FTIR»؛ به منظور اندازه گیری ترکیبات ایزوتوپی محصولات مرتبط با آب سنگین  رونمایی شد.

همچنین در مراسم سیزدهمین سالروز فناوری هسته ای 4 طرح و پروژه صنعت هسته ای از جمله آغاز نصب زنجیره 20تایی ماشین سانتریفیوژ پیشرفته IR6 در سایت نطنز، بهره‌برداری از مرکز ملی فناوری خلاء ایران در فردو، ساخت مرکز مدیریت پسماندهای غنی سازی در نطنز و شتاب دهنده خطی پزشکی در اصفهان نیز از طریق ویدئو کنفرانس با دستور رییس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت .

همچنین جمع کثیری از خبرنگاران، تصویربرداران و عکاسان رسانه های داخلی و خارجی در روز چهارشنبه 21 فروردین از نمایشگاه دستاوردهای ارائه شده در حاشیه مراسم سالروز ملی فناوری هسته ای در محل اجلاس سران بازدید نموده و گزارش تهیه کردند. رسانه های رادیو تلویزیونی، خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب و الکترونیکی داخلی و رسانه های خارجی از جمله از کشورهای ژاپن، قطر، اسپانیا، هند، لبنان، عراق، آلمان از تجهیزات ارائه شده و دستاوردها عکس و تصویر و مصاحبه تهیه کردند. در این بازدید زارعان، دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در مصاحبه زنده با رسانه العالم به تشریح دستاوردهای این سازمان در سال 1397پرداخت.

جهت مشاهده گزارش تصویری مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای بروی لینک کلیک نمایید .

 

کلیه حقوق برای سازمان انرژی اتمی محفوظ می باشد

www.aeoi.org.ir