اخبار
1399/1/19 سه‌شنبه
پیام دکتر صالحی به مناسبت فرا رسیدن روز ملّی فناوری هسته‌ای

دکتر علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به مناسبت فرارسیدن 20فروردین «روز ملی فناوری هسته‌ای» در پیامی به شرح زیر ضمن ابراز همدردی با بازماندگانِ جانباختگان و آسیب دیدگان سوانح و حوادث اخیر، از فعالیت مستمر و در خور تحسینِ یکایک اعضای خانواده بزرگ و افتخارآفرین صنعت هسته‌ای کشور قدردانی کرد.

متن پیام معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران 

در این ایّام پر مخاطره و به رغم مبارزة سلحشورانۀ شیرزنان و دلاورمردان حوزة سلامت جهت کاستن از درد و رنج بیماران و نیازمندان ، اینجانب ضمن ابراز همدردی با بازماندگانِ جانباختگان و آسیب دیدگان سوانح و حوادث اخیر ، بر خود فرض می دانم تا بدین‌وسیله فرا رسیدنِ بیستم فروردین ماه ، روز ملّی فنّاوری هسته‌ای را که امسال با لیله‌القدرِ میلادِ فرخندة جانِ جهان و قطب عالمِ امکان ، حضرت بقیه الله الاعظم (ارواحنا فداه) مقارن گشته است ،گرامی بدارم و از تلاش مستمر و در خور تحسینِ یکایک اعضای خانواده بزرگ و افتخارآفرین صنعت هسته‌ای کشور قدردانی نمایم.

اینجانب لازم می دانم تا با افتخار اعلام نمایم که 122 دستاوردِ جديدِ اين سازمان در طول يكسال گذشته كه رهاورد كوشش‌هاي خستگي‌ناپذيرِ خيل عظيمي از پژوهشگران و محققانِ سازمان انرژي اتمي ايران مي‌باشد، نويد بخش آغاز فصلي جديد در توسعة همه جانبه فعاليت‌هاي غرور‌آفرينِ سازمان انرژي اتمي ايران است. در اين ميان، به طور اجمالی به استحضار می رساند که گسترشِ بيش از پيش توليدات و خدماتِ مربوط به بخش پزشكي هسته‌ای و تأمین نیازهای دارویی مراکز درمانی و بهداشتی کشور در حجم گسترده و فرا‌گير و با سرعتي قابل قبول در حال انجام مي‌باشد. بديهي است در شرايط خطيرِ كنوني كه ايران اسلامي تحت تأثيرِ تحريم‌هاي ظالمانة استكبار جهاني قرار گرفته است، تأمين نيازهاي جامعة پزشكي كشور به عنوان وظيفه‌اي ملّي و اخلاقي تلقّي شده و براي ما از اهميّت ويژه‌اي برخوردار مي‌باشد. همچنين پيشبردِ اهدافِ كلانِ تعيين شده در بخش چرخة سوخت هسته‌ای - از جمله گسترشِ فعاليت‌هاي مربوط به اکتشاف و استخراجِ مواد اولیة صنعت هسته ای، شتاب بخشیدن به فعاليت‌هاي بخش تحقیق و توسعه و غنی سازی اورانیوم - و نيز پیشرفتِ برنامة احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه‌ اتمی بوشهر و توسعة فنّاوری‌های نوین هسته‌اي با جديّت و همّتِ مضاعف دنبال مي‌شود. افزون بر این ، شایان ذکر است که نوسازی و تكميل راکتور آب سنگین خنداب(اراک) براساس مفاد مندرج در برنامة جامع اقدام مشترک (برجام) در حال انجام می باشد. لازم به توضیح است که تلاشگران صنعت هسته‌ای با عطف توجّه به چشم‌اندازِ ترسیم شده از سوی رهبر فرزانۀ انقلاب اسلامی (مدظلّه العالی) و تدابیر ریاست محترم جمهوری ، توسعة روزافزونِ دستاوردهای این صنعت راهبردی را با تمام توان و در حوزه های مختلف در دستور كار قرار داده‌اند.

همچنین شایان ذکر است که براساس برنامه ریزی انجام شده، اقدامات مقتضي جهت برگزاري مراسم با شکوه روز ملّی فنّاوریِ هسته‌ای همچون سالهای گذشته با حضور جناب آقای دکتر روحانی ، ریاست محترم جمهوری و سایر میهمانان داخلی و خارجی از جمله مقاماتِ کشوری و لشکریِ جمهوری اسلامی ایران صورت پذيرفت تا همزمان با افتتاح نمایشگاه دستاوردهای اين سازمان ، آيينِ رونمایی از گزيده‌اي از دستاوردهاي جديد در محضر ریاست محترم جمهوری برگزار شود، امّا به واسطة شیوع ویروس کووید 19 و به منظور ممانعت از بروز مخاطرات احتمالی و براساس تأکیدات و مقررّاتِ وضع شده از سوی ستاد ملّی مبارزه با کرونا ، تقدیر با تدبیرِ ما همراه نشد و پس از کسبِ تکلیف از جناب آقای دکتر روحانی ، مقرّر شد تا جشن این روز ملّی ، در فرصت و فضایی مناسب برگزارشود.

امید است در پرتو الطاف خداوندی و در سایة عنایات و توجّهات خاصّه حضرت ولی عصر (عج) در کوتاهترین زمان ممکن ، شرایط مناسب برای ارائة مستقيم دستاوردها و تشریح جزئیات آن به پیشگاه عموم مردم شریف کشورمان فراهم آید. امّا در حال حاضر، اين سازمان در نظر دارد تا از طريق همكاري و همراهي همدلانة رسانه‌ها و وسائط ارتباط جمعي كشور، نسبت به اطلاع‌رساني در خصوص اين دستاوردها اقدام نمايد. اینجانب یقین دارم که در سایة اتحّاد، همیاری و همدلیِ آحاد ملّت بزرگ ایران و از رهگذر مدیریت هوشمندانۀ مسئولان نظام مقدّس اسلامی به ویژه مدیران ارشد حوزة سلامت و به برکتِ جانفشانی‌ها و ایثارگری‌های فراموش ناشدنیِ مدافعان حریم سلامت ، این روزگارِ محنت و مرارت خواهد گذشت و ملّت بزرگ ایران با سربلندی و موفقیّت این آزمونِ دشوار را پشت سر نهاده و به ساحل صحّت و سعادتِ روزافزون قدم خواهد نهاد.

رسید مژده که ایّام غم نخواهد مانـــد                     چُنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند

براین رواقِ زبرجد نوشته اند به  زر                    که جز نکویی اهل کَرَم نخواهد مانــد

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علی اکبر صالحی

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

کلیه حقوق برای سازمان انرژی اتمی محفوظ می باشد

www.aeoi.org.ir