شرکت توسعه کاربرد پرتو ها 

شرکت توسعه کاربرد پرتوها در سال 1390 با هدف بسط و توسعه کاربردهای صلحآمیز فناوری هستهای در حوزههای سلامت و بهداشت، پزشکی، کشاورزی، محیطزیست، امنیت و تحقیقات علمی آغاز بهکار کرد. از جمله مهمترین کاربرد های پرتو در جهان می توان در حوزه پزشکی به پرتودرمانی و تولید رادیوداروهای تشخیصی و درمانی، در حوزه سلامت و بهداشت به استریل نمودن تجهیزات پزشکی، دفع آفات کشاورزی و افزایش ماندگاری مواد غذایی، در صنعت به بهبود خواص پلیمری، کاشت یونی، تولید رادیوایزوتوپهای صنعتی و آزمونهای غیرمخرب و در حفاظت از محیطزیست به پاکسازی آبها و خاکهای آلوده و تصفیه پسماندهای شهری، صنعتی و بیمارستانی اشاره نمود.

این شرکت به عنوان زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی با بهرهبرداری از سامانههای پرتودهی الکترون و گاما و آزمایشگاه های کنترل کیفی و نیز اخذ استانداردها و گواهینامه های بین المللی قادر است طیف وسیعی از محصولات و مواد را پرتودهی نماید. همچنین با ایجاد مجموعه تخصصی مهندسی قادر است انواع سامانههای پرتودهی با کاربریهای گوناگون را طراحی نموده و احداث نماید.

چشم انداز (Vision)

در راستای بسط و توسعه کاربرد پرتوها در حوزه بهداشت و سلامت، پزشکی، صنعت، کشاورزی، محیط زیست، امنیت و تحقیقات علمی، این شرکت قصد دارد با رصد نیازهای جامعه و توانمندی های موجود، مرجع اصلی، معتبر و پیشرو در زمینه توسعه کاربرد پرتوها در کشور و منطقه باشد.

ماموریت (Mission)

اقدامات کلی در حوزه کاربرد پرتوها عبارتند از امکان‌سنجی، طراحی، ساخت، نظارت و بازرسی، تست، خرید و تامین تجهیزات، انتقال فناوری، اخذ مجوزات لازم، تدوین استانداردهای مرتبط، آموزش، راه اندازی و از کاراندازی، ارائه خدمات پرتودهی و بهره‌برداری از تاسیسات پرتویی (مشتمل بر راکتورهای تحقیقاتی، سامانه های پرتودهی (الکترون، ایکس و گاما) و چشمه ها و سیستمهای پرتوزا) مطابق استاندارد های ملی و بین المللی، که در جهت ارتقای کیفیت زندگی، افزایش درآمد سازمانی، کمک به رفع مشکلات و درخواست های صنایع هدف، حفاظت از محیط زیست، تجاری سازی، فعال کردن بخش خصوصی، دستیابی به فناوری های نوین، افزایش توان و ظرفیت علمی و فنی کارکنان و به کارگیری شرکت های خصوصی و دانش بنیان می باشد.

در این راستا محورهای اصلی فعالیت شرکت به شرح زیر می باشد:

 • انجام هرگونه فعالیت در راستای راه‌اندازی، بهره‌برداری ایمن، تعمیر و نگهداری، ارتقا و به‌روزرسانی، تأمین مواد اولیه و تجهیزات و ازکاراندازی سامانه های پرتویی مطابق برنامه ریزی های سازمان انرژی اتمی ایران و تحت نظارت نظام ایمنی هسته ای کشور
 • بسط و گسترش کاربرد پرتودهی در کشور و منطقه با ایجاد سامانه‌های جدید و بهره‌برداری و مدیریت یکپارچه از سامانه‌های موجود به منظور افزایش ظرفیت پرتودهی کشور
 • خرید، طراحی و ساخت وسایل، ادوات و تجهیزات مورد نیاز تاسیسات پرتویی با کاربردهای مختلف
 • بازارسازی و بازاریابی در زمینه خدمات پرتودهی و تجاری سازی کاربرد پرتوها
 • نظارت و همکاری در فعالیت‌های و پروژه‌های مرتبط با تاسیسات پرتویی
 • راهنمایی، مشاوره و آموزش کارفرمایان، تولیدکنندگان و متقاضیان برای بهره‌برداری صحیح، ایمن و استاندارد از سامانه‌های پرتودهی در زمینه مواد غذایی، محصولات پزشکی و صنعتی
 • ارائه خدمات اخذ مجوزات مرتبط با تجهیزات و تاسیسات پرتویی

 

 ارزش های سازمانی 

 • توسعه کاربرد فناوری صلح آمیز هسته ای در سطح جامعه
 • افزایش و ارتقاء سطح کیفیت زندگی مردم
 • خدماتدهی مطمئن و استاندارد به مشتریان
 • مسئولیت پذیری در قبال جامعه
 • تحقیق و توسعه و نوآوری
 • متعهد بودن در قبال کارکنان
 • بهبود و حفاظت از محیط زیست و پیاده سازی سیاست های اقتصاد کم کربن
 • کاهش ارزبری
 • اشتغال زایی

در این راستا شرکت در حال حاضر به عنوان بهرهبردار سامانههای گامای تهران و بناب میباشد و در آیندهای نزدیک بهرهبردای از سامانه پرتودهی الکترون قزوین را به عهده خواهد گرفت.
سامانه گامای تهران

مجموعه پرتوفرآوری مستقر در تهران مجهز به سیستم پرتودهی گاما بوده و مدت سه دهه است که مسئولیت سترونسازی و رفع آلودگی میکروبی به روش پرتودهی را برای محصولات پزشکی، بهداشتی، گیاهداروها و ادویهجات عهدهدار است و در راستای کنترل کیفی خدمات خود از آزمایشگاه های میکروبیولوژی، پلیمر، مواد غذایی و دزیمتری بهرهگیری نماید.
 

 • بخش پرتودهی

این بخش شامل اتاق کنترل و پرتودهی و همچنین سوله های انبار کارتن ها می باشد. این بخش مسئولیت دریافت، برچسب‌زنی، انبارداری، پرتودهی و ترخیص محصولات و کارتن‌های ورودی از طرف مشتریان (تولید کنندگان تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، ...) را برعهده دارد. 

در سیستم پرتودهی محصولات در کارتن هایی قرار داده شده و توسط نقاله ورودی به اتاق پرتودهی هدایت می شوند. سیستم گردش محصول در اتاق پرتودهی از نوع قفسه هایی حامل چهار طبقه است. کارتن های حاوی محصول در ناحیه ایستگاه بارگیری وارد قفسه های حامل شده و در چهار سطح در مسیر مشخص به دور چشمه گاما (کبالت 60 ) گردش کرده و مورد پرتودهی قرار می گیرند.

 • بخش آزمایشگاهی

آزمایشگاه میکروبیولوژی: کنترل کیفی بار میکروبی و تعیین دز مناسب پرتوی گاما جهت استریلیزاسیون و یا ضد عفونی کردن تجهیزات یکبار مصرف پزشکی، مواد اولیه داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی.
 

آزمایشگاه پلیمر: خدمات مشاوره ای در زمینه انتخاب مواد پلیمری مورد استفاده در ساخت محصولات پایدار در برابر پرتو و تعیین مقاومت پرتوی قطعات و بسته بندی های پلیمری مورد استفاده در صنایع پزشکی، بهداشتی و غذایی.

آزمایشگاه مواد غذایی: آزمون بار میکروبی و تعیین دز مناسب پرتوی گاما برای افزایش زمان ماندگاری مواد غذایی مانند سبزیجات خشک، ادویه جات، خشکبار، چاشنی ها، غلات و ....


آزمایشگاه دزیمتری: تعیین اولویت و زمان پرتودهی کالاها در سامانه پرتودهی، اندازه گيري دز جذبي و توزیع دز در کالاهای پرتودهی شده در سامانه پرتودهی و کالیبراسیون دزیمترها.


 

سامانه گامای بناب

طراحی و ساخت این سامانه از سال 89 آغاز شد و در سال 93 به بهره برداری رسیده است. منطقه شمال غرب کشور با موقعیت خاص اقلیمی و صنعتی خود و نیز همسایگی با کشور‌های مختلف دارای پتانسیل‌‌های