چهارشنبه 29 خرداد 1398   06:20:38
منوی اصلی
گفتگوی همزمان
سه‌شنبه 28 خرداد 1398 16:52:09
تعداد بازديد اين صفحه: 12620
تعداد بازديد کنندگان سايت: 48483439 تعداد بازديد زيرپورتال: 599478 اين زيرپورتال امروز: 78 سایت در امروز: 3907 اين صفحه امروز: 1
معرفی گروه  گروه کتابخانه
 

 
کتابخانه مرکز منابع علمی و پشتیبانی پژوهشی با در اختیار داشتن منابع اطلاعاتی متنوع و تخصصی نظیر کتب، نشریات،  گزارش های علمی و فنی،پایان نامه ها،استانداردها، پروانه های ثبت اختراع،میکروفیش ها و لوحهای فشرده نقش کلیدی در ارائه خدمات به کاربران دارد و بازتابی از تلاش کلیه همکاران مرکز در جهت پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی کاربران می باشد. کتابخانه‌ از‌ واحدهای‌ زیر‌ تشکیل شده‌ است: 

1- سالن کتب: این بخش از کتابخانه با در اختیار داشتن کتب فارسی و لاتین در حوزه های موضوعی فیزیک، شیمی، الکترونیک، کامپیوتر، ریاضیات و غیره پاسخگوی نیازهای کاربران می باشد. کاربران در صورت دارا بودن شرایط لازم برای عضویت در کتابخانه می توانند جهت امانت کتب و لوح های فشرده موجود در این واحد اقدام نمایند. کلیه شرایط عضویت و خدمات امانت جهت آشنایی بیشتر در پورتال سازمان موجود می باشد. 

2- سالن مرجع و نشریات جاری: این سالن از تلفیق دو واحد نشریات جاری و منابع مرجع تشکیل شده است. در این سالن کتب مرجع فارسی و لاتین و نیز جدیدترین نسخ مربوط به نشریات موجود در مرکز ارائه می گردد. همچنین در این سالن خدمات مربوط به استفاده از گزارش های علمی و فنی،پایان نامه ها، استانداردها، پروانه های ثبت اختراع، چکیده نامه ها، نمایه نامه ها، کاتالوگ ها و میکروفیش ها نیز صورت می گیرد. منابع اطلاعاتی موجود در این سالن به امانت داده نمی شوند،  اما امکان تهیه کپی از این مدارک با رعایت قوانین وجود دارد.

3- مخزن نشریات: نشریات ادواری گذشته نگر پس از صحافی در این واحد نگهداری و مورد بهره برداری قرار می گیرند.  روزنامه های کثیرالانتشار (جام جم،  کیهان،  رسالت،  جمهوری اسلامی،  ابرار، ابرار اقتصادی، همشهری، اطلاعات و تهران تایمز ) نیز به مدت ۳ ماه نگهداری و سپس از مجموعه خارج می شوند. 

4- سالن اینترنت و پایگاههای اطلاعاتی: این سالن با در اختیار داشتن 15 رایانه امکان دسترسی کاربران مرکز به خدمات اینترنت و شبکه داخلی سازمان را فراهم می سازد. امکان ذخیره اطلاعات بر روی فلش مموری و لوح فشرده نیز از طریق سیستم رایانه ای این سالن امکان پذیر است. همچین در این سالن خدمات مربوط به استفاده از پایگاه های اطلاعاتی نظیر INIS،IEEE،IHS،IOP،پایگاه اطلاعات نشریات کشور (MAGIRAN )، پایگاه اطلاعاتی تمام متن مقالات فارسی (نمایه)، پایگاه کتابهای الکترونیکی، پایگاه پایان نامه های الکترونیکی و نشریات الکترونیک نیز  ارائه می شود.