• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

مراسم دوازدهمین سالروز ملی فناوری هسته‌ای با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهور، دکتر علی اکبر صالحی معاون رییس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، جمعی از اعضای هیات دولت، مقامات لشکری،  سفرای کشورهای مختلف و اساتید، محققان، متخصصان و مدیران صنعت هسته ای 20 فروردین 1397 در محل سالن اجلاس سران برگزار شد.

در این مراسم معاون رییس جمهور با اشاره به آثار مثبت فضای تعاملی ایجاد شده بعد از برجام در حوزۀ صنعت هسته ای اظهار داشت: بحمدالله در حال حاضر، این صنعت ملّی و اقتدارآفرین در آستانه تحوّلی بنیادین قرار گرفته است و امیدوارم تا از رهگذر تداوم این رویکرد مبارک، شاهد شکوفایی و بالندگی بیش از پیش صنعت هسته ای و ارائۀ خدمات ماندگار در بخشهای مهم دیگر مانند سلامت، کشاورزی و صنعت باشیم.

دکتر صالحی با بیان اینکه فعالیّتهای گسترده ای جهت به سازی و نوسازی تأسیسات و تجهیزات صنعت راهبردی هسته ای انجام شده، افزود: یکی از اهـداف و برنامه های راهبردی سازمان انرژی اتمی ایران ارتقاء سطح کمّی و کیفی پژوهش در بخشهای مختلف است. در حال حاضر به واسطۀ اتّخاذ این رهیافت در مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای، شاهد توفیقات جدید در حوزه هایی مانند فنّاوری کوانتومی هستیم که از ارزش استراتژیک و راهبردی بسیار بالایی برخوردار است. انشاءا... در آینده ای نزدیک شاهد دستاوردهای چشمگیر این حوزه جدید خواهیم بود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به تحویل یک دستگاه سانتریفیوژ تولید شده توسط متخصّصان سازمان به پژوهشگاه وزارت نفت در فروردین ماه سال گذشته، تصریح کرد: آغاز چنین حرکتی در حقیقت با هدف حصول خودکفایی و خوداتکایی در حـوزۀ طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژهای مورد نیاز در بخش های صنعت، زیست فنّاوری و سلامت می باشد و امروز به حول و قوه الهی شاهد رونمایی از سانتریفیوژ جدید دیگری بنام دکانتر هستیم که دارای کاربرد وسیعی در صنعت نفت می باشد.

دکتر صالحی در این بخش از سخنانش دستاوردهای موفق سازمان انرژی اتمی ایران که به صورت ویدئو کنفرانس به دست رییس جمهور افتتاح شد برشمرد که شامل پروژه های؛ انتقال اولین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان یزد از سنگ معدن اورانیوم ساغند به UCF اصفهان، بهره برداری از واحد فرآیندی اختلاط در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن در نطنز، بهره برداری از تست لوپ های سوخت 2 بار و 10 بار در راکتور تحقیقاتی تهران، طراحی، ساخت و بهره برداری از مرکز ملی تحقیق و توسعۀ علوم و مهندسی مواد در مجتمعِ شهید علیمحمّدی در سایت فردو، طراحی و ساخت اولین شتابدهندۀ خطی بومی با همکاری پژوهشگاه دانش های بنیادی (IPM)، همچنین آغاز عملیات اجرایی ساختمان مربوط به سامانه سنجش فرآیندی و آزمایشگاه های وابسته در سایت شهید شهریاری می شد.

معاون رییس جمهور همچنین به برخی از دستاوردهای مهم سازمان که در نمایشگاه جانبی مراسم در معرض دید رییس جمهور و دیگر مقامات حاضر قرار گرفته بود پرداخت. از جمله این دستاوردها می توان از دانش و فنّاوری پیشرفته در حوزۀ کاربرد لیزر در بخشهای مهم مانند سلامت و صنعت، آغاز عملیات احداث مرکز تولید رادیوداروهای ایران (تترا) بر اساس الزامات GMP، نصب و راه اندازی سیکلوترون 18 مگا الکترون ولت در استان البرز به منظور افزایش ظرفیّت تولید رادیو داروی PET و نیز تولید چند محصول جدید دارویی برای درمان بیماریهای سرطان یاد کرد.

دکتر صالحی با تاکید بر اهمیت توسعه و گسترش روزافزون فعالیّتهای مرتبط با حوزۀ تولیدات دارویی که از نیازهای مهم جامعه می باشد، گفت: این امر در صدر برنامه های سازمان قرار داشته و پیگیری آن بطور مستمر تداوم خواهد یافت. وی افزود: خوشبختانه در  حال حاضر، پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در مسیر افزودن بر حجم و دامنۀ دستاوردهای صنعت هسته ای بیش از پیش فعّال شده و در کنار یاری رساندن به طرح ها و پروژه های مرتبط با تولید رادیودارو، طراحی و ساخت تعدادی از تجهیزات پیشرفته اندازه گیری را نیز با موفقیّت به انجام رسانده است.

در این قسمت از سخنانش دکتر صالحی با بیان موفقیت متخصّصان سازمان انرژی اتمـی ایران در دستیابی به فنّاوری ساخت باطری هسته ای، ابراز امیدواری کرد به یُمن الطاف الهی، در آینده ای نه چندان دور شاهد ورود این دستاورد پژوهشی به مرحلۀ تولید صنعتی باشیم.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به فعالیت های سازمان در حوزه نیروگاهی گفت: خوشبختانه طی سال گذشته عملیات خاکبرداری احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر در حجمی به میزان یک میلیون متر مکعب همزمان با تجهیز کارگاه پیمانکار روس به انجام رسیده است. پیگیری این فرآیند، نویدبخش تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور پیشگام در منطقه در بهره برداری از نیروگاه های هسته ای است. وی اضافه کرد: همچنین می توان به بیان برخی توفیقات جدید متخصّصان و پژوهشگران از جمله طراحی و ساخت قطعات مختلف نیروگاهی با استفاده از دانش و ظرفیّت داخلی پرداخت که بیانگر عزم تلاشگران این حوزه برای خوداتکایی و بومی سازی در این عرصۀ راهبردی می باشد.

دکتر صالحی همچنین با اشاره به گسترش حجم و دامنۀ فعالیّتهای مربوط به حوزۀ ایمنی هسته ای، گفت: با توجّه به حساسیّت ویژۀ این موضوع در سطح جهانی، این امر از اهمیّت بسزایی برخوردار می باشد و خوشبختانه در پرتو مفاد مندرج در ضمیمه ی 3 سند برجام، همکاری و تعامل سازنده با کشورهای فعّال در این حوزه در دستور کار قرار گرفته است. این فرآیند در سال 96 از سیر صعودی قابل توجهی برخوردار بوده و با توجّه به سیاست کلان سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر بهسازی و نوسازی ساختار و سامانه های مربوط به نظام ایمنی هسته ای کشور، اقدامات مقتضی با شتاب بیشتر مورد پیگیری قرار دارد.

معاون رییس جمهور با تاکید بر پایبندی کشورمان به معاهدات و تعهّدات بین المللی، افزود: پس از دستیابی به توافق هسته ای و آغاز فرآیند اجرای برجام، ایران اسلامی در عمل، تعهّد خود را به عهد و پیمان خویش به اثبات رسانده و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تا به امروز برای ده بار، پایبندی کامل ایران به مفاد مندرج در سند برجام را اعلام نموده است. متأسفانه تا به امروز برخی از طرف های مقابل علیرغم صراحت متن برجام در بابِ پذیرش تعهّدات خود، در مسیر بدعهدی حرکت کرده و در نتیجه دیوار بی اعتمادی همچنان پابرجاست.

دکتر صالحی ادامه داد: بزرگان ما بر این امر تأکید دارند که همگان باید از منافع برجام و دستاوردهای آن بهره مند شده و بطور همزمان، وظایف خود را در قبالِ آن به انجام رسانند. از این رو، برای ما به هیچ وجه، قابل پذیرش نیست که هزینه های اجرای این توافق تاریخی، متوجّه یکی از طرف ها شود و در مقابل برخی کشورهای حاضر در این میدان، از انجام کامل تعهّدات خـود سر باز زنند.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه تصریح کرد: ما به پیروی از فرمانِ جاودانی قرآن کریم، همچنان به عهد و پیمان خود استوار می مانیم، امّا چنانچه دیگران، پرده بگردانند و نوایی دیگر ساز کنند، جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس اصول سه گانه سیاست خارجی خود، تصمیمات لازم را اتّخاذ نموده و بر پایۀ صلاحدید تصمیم گیران نظام اسلامی از منافع خود صیانت خواهد کرد. ما به لطف پروردگار متعال همواره از ارشادات و رهنمودهای هوشمندانه رهبر معظّم انقلاب بهره مند بوده و هستیم. علاوه بر این مدیریّت و هدایت دستگاه اجرایی کشور نیز بر عهدۀ شخصیّتی است که به رموزِ سیاست خارجی و بازی های پیدا و پنهان آن در عرصۀ بین المللی آگاهی و اِشراف دارند.

دکتر صالحی در پایان افزود: با امید به الطاف و عنایات الهی و در پرتو اتّحاد و انسجامِ ملّی به حرکت در مسیر تأمین منافع و مصالح ملّی ادامه می دهیم و در این راه، تهدیدهای لفظی و تبلیغات رسانه ای بدخواهان ایران، خللی در عزم و ارادۀ ملت عزیزمان ایجاد نخواهد کرد. ما با توکل به خداوند متعال و با تأسی به سیرۀ بزرگان خود در مقابل بدخواهان نظام اسلامی و زیاده خواهی های آنها، ایستادگی نموده و در پناه ایزد منّان، پیروز این میدان خواهیم بود.