• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در پی فرمان مقام معظم رهبری به سازمان انرژی اتمی عصر روز سه شنبه 15 خرداد 97 در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های کشور حضور یافت و به اصول هسته ای جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: اولین اصل، اصل الزام به تعهدات است. همانطور که مقام معظم رهبری مورد تاکید قرار داده اند، اگر جمهوری اسلامی ایران تعهدی را پذیرفت، قطعاً ملتزم به آن تعهد است. این یک اصل اخلاقی، دینی و سیاسی است که سازمان همواره مد نظر داشته است. قبل از برجام، توافقنامه پادمانی و پس از برجام پروتکل و ملاحظات برجامی را بطور کامل مورد ملاحظه قرار داده است.

معاون رییس جمهور با تاکید بر فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه انباشت، تولید و استفاده از سلاح های کشتار جمعی و هسته ای حرام است، افزود: ما ملتزم به این اصل هستیم و هیچگاه منحرف نخواهیم شد. فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران همانطور که همواره از سوی مقامات ارشد نظام اعلام شده فعالیت های صلح آمیز است.

دکتر صالحی در خصوص سومین اصل به تامین برق هسته ای و تامین سوخت مطمئن نیروگاه های هسته ای به عنوان دو هدف عمده سازمان اشاره کرد و افزود: با توجه به این اهداف، کشور عزیزمان در نظر دارد بتواند در حوزه تولید انرژی جایگاهی درخور با توجیحات اقتصادی داشته باشد. اصل سوم اهمیت صنعت هسته ای است که از ابتدای فعالیت های این صنعت در ابتدای انقلاب بارها مورد تاکید و حمایت مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص اصل دیگر گفت: همزمانی تحریم و برجام غیرممکن است. ما نمی توانیم هم برجام را داشته باشیم و هم شاهد تحریم ها باشیم.

دکتر صالحی نکاتی را یادآور شد و گفت: فناوری هسته ای ذاتاً یک فناوری دوگانه است که افکار عمومی هر کشوری از جمله ایران از ظرفیت دوگانه صلح آمیز و غیر صلح آمیز آن اطلاع دارد. متاسفانه غرب سعی دارد این فناوری را برای کشورمان تبدیل به یک نقطه ضعف کند، در حالیکه کشورمان به عنوان یک اصل ابعاد صلح آمیز آن را مورد استفاده قرار می دهد و در حوزه های سلامت، صنعت، کشاورزی و تولید برق ظرفیت های بسیار با ارزشی دارد. اگر کشوری از این ظرفیت ها برخوردار شود، به یک استاندارد بالای صنعتی نیز دست می یابد. بدلیل اینکه این صنعت بر مبنای استانداردهای بسیار دقیق و سختگیرانه کار می کند و اگر به بلوغ برسد صنایع دیگر هم از این استانداردها برخوردار می شوند.

معاون رییس جمهور با اشاره به حرف غرب در خصوص منابع غنی نفت و گاز کشور و عدم نیاز به انرژی هسته ای، به کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد که با وجود جمعیت 3-2 میلیونی و صادرات نفت برابر صادرات کشور 80 میلیونی ما و ساخت 4 نیروگاه اتمی در آن کشور، گفت: آنها در پی سست نمودن افکار عمومی کشورمان نسبت به این فناوری و صنعت هستند. برخی هم در داخل این مطلب را در تحلیل هایشان عنوان می کنند. در حالیکه بهتر است با چنین موضوعی برخورد علمی بشود. هر کسی نمی تواند در تحلیلی روزنامه ای استفاده های صنعت هسته ای را زیر سوال ببرد. ما نباید بگذاریم این دستاورد عظیم که موجب اقتدار، افتخار و عزت اسلامی شده، تبدیل به نقطه ضعف شود. رسانه های کشور بخصوص مسئولیت سنگینی در این موضوع دارند.

دکتر صالحی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری، گفت: ما برجام معیوب شده را نمی پذیریم. نکته دیگر اینکه سازمان انرژی اتمی از ابتدای دولت یازدهم با توجه به تجارب گذشته همواره این موضوع را مد نظر داشته که ممکن بود مذاکرات به نتیجه نرسد. پس باید سازمان ضرورتاً به گونه ای عمل می کرد که زمان را از دست ندهد. به عبارت دیگر در حین مذاکرات مقام معظم رهبری تاکید داشتند که نمی توان به طرف مقابل اعتماد کرد. استنباط ما این بود که نباید پل های پشت سر را خراب کنیم. بلکه باید پل های دیگری هم ایجاد کنیم که اگر قرار شد برگردیم وضعیت مان وضعیت قبل از برجام نباشد بلکه در چارچوب اصولی که گفتم، به مراتب بهتر از آن زمان باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: لذا سازمان انرژی اتمی ایران از ابتدای دولت یازدهم به توصیه مقام معظم رهبری و دستور ریاست جمهوری فعالیت های زیرساختی زیادی را در چارچوب تعهدات پادمانی خود آغاز کرد که اگر بطور عادی می خواستیم عمل کنیم، این زیرساخت ها باید برای چند سال آینده محقق می شد. از جمله این زیرساخت ها زیرساخت تاسیسات برقی نطنز است. ما در دوره قبل از برجام زیرساخت برقی برای فعالیت های بلند مدت نطنز را نداشتیم. با سرعت کار کردیم و هزینه زیادی کردیم بطوریکه در حال حاضر زیرساخت برقی در نطنز برای چند صد هزار سو آماده است. یا واحد اختلاط که روز 20 فروردین امسال شاهد رونمایی آن بودید، واحد عظیمی بود که در نطنز ایجاد کردیم.

دکتر صالحی ادامه داد: کار دیگری که در چارچوب تعهدات پادمانی در نطنز انجام دادیم اما اعلام عمومی نکردیم، ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته بود. در این خصوص باید تاسیساتی بهتر که دارای تجهیزات اندازه گیری، کنترلی و مکانی برای مونتاژ سانتریفیوژهای جدید ایجاد می کردیم. فعالیت های گسترده ای داشتیم اما بکار نگرفتیم. این مرکز طبق روال عادی باید 7-6 سال دیگر محقق می شد اما طی هفته ها و ماه های آینده به وضعیت بهره برداری می رسد.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: اراده ملت ما را نیازمایند. آزموده را آزمودن خطاست. اراده این ملت طی 40 سال گذشته بارها با جنگ تحمیلی و تحریم ها و فشارها سنجیده شده است. جنگ تحمیلی جنگ استکبار جهانی و قدرت های بزرگ شرق و غرب علیه ایران بود. با وجود عدم امکانات این ملت بااراده توانست پایدار و پیروز از میدان به در آید. الان قدرت ایران در منطقه در چه وضعیتی است و طرف های مقابل در چه جایی. واعتبروا یا اولی الابصار.

معاون رییس جمهور با ابراز امیدواری نسبت به عدم نیاز به بازگشت به قبل از برجام گفت: امیدوارم این ضرورت ایجاد نشود اما اگر قرار باشد برگردیم، در حوزه های وسیعی قدم بر می داریم و شرایط به گونه ای دیگر خواهد بود. ما برجام را در راستای منافع کشور، منطقه و جهان می بینیم. برجام از عوامل حمایتی مهم NPT است که در صورت فروریختن، خیلی چیزها فرو می ریزد. سازمان انرژی اتمی ایران خود را برای همه سناریوها خود را آماده کرده است.

دکتر صالحی با اشاره به جلسه هفته پیش هیئت نظارت بر برجام و مرور و رصد شرایط برجام و همچنین پیشنهادات سازمان انرژِی اتمی، گفت: در این جلسه پیشنهادات سازمان مقبول واقع شد و لذا توصیه هایی به نهادها و ارگان های مرتبط از جمله سازمان و وزارت خارجه داده شد. بنا به دستور ریاست جمهوری ما کار را آغاز کردیم. نامه ای را روز گذشته در خصوص آغاز برخی فعالیت ها از طریق سفیرمان در وین به آژانس بین المللی انرژی اتمی تحویل دادیم. قدم اولیه را برداشته ایم و اقدامات لازم را روی زمین از همین امروز آغاز کرده ایم.

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: سازمان خود را به مثابه یک ارتش علمی تلقی می کند، دستش روی ماشه است و اگر مقامات اجازه بدهند کار را شروع می کند. همینطور که پیش می رویم سخنگوی محترم سازمان فعالیت ها و اقدامات را به استحضار ملت شریف ایران می رساند.

در این قسمت از نشست خبری خبرنگاران رسانه های کشور سوالات خود را مطرح کردند و دکتر صالحی به آنها پاسخ داد.

دکتر صالحی در پاسخ به سوالی در خصوص عکس العمل اروپا و اینکه چطور آنها را متقاعد می کنیم که در چارچوب برجام حرکت می کنیم، گفت: اینها بر خلاف برجام نیست. ما برجام را می شناسیم. UF6 را از کیک زرد تولید می کنیم. این کار سال ها متوقف بوده چون اورانیوم طبیعی نداشتیم. بعد از برجام 400 تن به ذخایرمان اضافه شد. 10 سال متوقف شده بود و مجدداً راه اندازی می شود. عیب ها گرفته می شود و بازسازی و بهنگام سازی می شود. اعتراض آنها جایگاهی ندارد.

معاون رییس جمهور در پاسخ به تلویزیون العالم به تاکید مقام معظم رهبری بر ظرفیت 190000 سو اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند در زمانی کم زیرساخت های لازم برای این ظرفیت را در چارچوب برجام ایجاد کنید. اگر برجام بهم بریزد و بخواهیم به بحث سانتریفیوژ ها ورود کنیم، از IR2M و IR4 استفاده می کنیم.روی IR8 هم تحقیق می شود. به دستور مقام معظم رهبری چیزی بر خلاف برجام انجام نمی دهیم. اما زیرساخت های لازم را برای ورود به این عرصه ایجاد می کنیم.

دکتر صالحی در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه آیا دستور مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری ایجاد مقدمات غنی سازی صنعتی بدون محدودیت است، گفت: خیر. دستورالعمل سه مورد مشخص بود. 1- تولید UF6 2- کارخانه تولید UF4 3- مرکز جدید مونتاژ سانتریفیوژ

وی در پاسخ به سوال روزنامه خراسان با این محتوا که اقدامات جمهوری اسلامی ایران که در چارچوب برجام است چقدر در انتقال پیامی جدی به اروپایی ها موثر است و دیگر اینکه با توجه به محدودیت سازمان تا سال هشتم برجام برای تولید سانتریفیوژها و محدودیت 300 کیلو آیا به روزی که برجام از بین می رود، فکر می کنیم؟ گفت: در تولید UF6 چون ماده اولیه کیک زرد نداشتیم، کارخانه تبدیل ما خوابیده بود. الان 400 تن از این ماده داریم. این انتخاب و اختیاری است که به دستور ریاست جمهوری کارخانه را راه اندازی می کنیم، عیوب آن را برطرف و نوسازی می کنیم. ما نمی خواهیم با ظرفیت کامل پیش ببریم. برای روزی که برجام به انتها می رسد ما باید سالی 300 تن UF6 تولید کنیم. اکنون فرصت خوبی پیش آمده که کار را آغاز کنیم. ضمن اینکه برای تولید سوخت داخلی نیروگاه اتمی بوشهر به 280 تا 300 تن مواد اولیه نیاز داریم. ما بر خلاف برجام اقدامی نمی کنیم بلکه زیرساخت های لازم را آماده می کنیم. تا در صورت لازم عقب افتادگی و مختصر محدودیتی که پذیرفتیم را جبران کنیم.

دکتر صالحی در پاسخ به سوال خبر رادیو گفت: مرکز جدید مونتاژ سانتریفیوژها سالن مونتاژ است و به مفهوم شروع تولید سانتریفیوژهای جدید نیست. اما در چارچوب برجام می توانیم سانتریفیوژهای پیشرفته بسازیم. این امکانات پیشرفته هست اگر برجام فروریخت دیگر به دنبال درست کردن سالن نخواهیم بود. در فروریختن برجام ظرفیت این سالن آنقدر بالاست که در مدت کوتاهی ظرف 5/1 تا 2 سال به ظرفیت مورد نظر مقام معظم رهبری می رسیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال خبرگزاری ایسنا که آیا در چارچوب برجام بعد از این سه اقدام، اقداماتی هست یا خیر، گفت: باید منتظر باشیم و اقدامات طرف مقابل را رصد کنیم. ما به استناد نظر مقام معظم رهبری نمی توانیم همزمان به برجام التزام داشته باشیم و هم تحریم باشیم. لذا عزیزان ما در وزارت امور خارجه شرایط را رصد می کنند و به موازات آن ما آمادگی لازم برای اقدامات متناسب با تحولات را خواهیم داشت. ما برای هر سناریویی آمادگی داریم. سناریوی بدون برجام. سناریوی با برجام. سناریوی مرضی الطرفین.

دکتر صالحی با تقدیر از پرسنل سازمان انرژی اتمی ایران که صادقانه و خالصانه آمادگی لازم را برای اقدامات ضروری مهیا می کنند، افزود: چون شاهد برخی بداخلاقی ها هستیم، نمی توانیم خیلی از چیزها را اعلام کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا این واکنش ایران به معنی شکست مذاکرات سیاسی است گفت: مذاکرات از طریق وزارت امور خارجه پیش می رود و بطور نسبی رضایتمندی وجود دارد. فقط برای اینکه طرف مقابل احساس نکند که در شرایطی هستیم که هم برجام را می پذیریم و هم تحریم را این اقدامات انجام می شوند. نباید اراده این ملت را مجدداً بیازمایند چون در برهه های گوناگون نشان داده است که روی حق ایستادگی می کند.

دکتر صالحی در پاسخ سوال خبرگزاری مهر در خصوص آخرین وضعیت راکتور اراک گفت: الحمدلله از زمانبندی خودمان جلوتر هستیم. طراحی مفهومی و پایه این راکتور را با certificateچینی ها کاملاً به اتمام رسانده ایم و از نظر فنی این مسئله مورد تایید آمریکایی ها قرار گرفته است. الان بحث طراحی تفصیلی را داریم که توسط متخصصین ما انجام می شود و اگر مشکلی باشد با مذاکره برطرف می کنند. چینی ها این طراحی را مورد بررسی قرار می دهند و تایید می کنند. هیات ایرانی در چین هستند و ما به آستانه تهیه نقشه ها و ساخت تجهیزات جدید مثل کالانتری ها می رسیم. الان باید سفارش تجهیزات بدهیم. با این وجود از زمانبندی مقداری جلوتر هستیم.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه سازمان انرژی اتمی برای بازگشت نخبگان هسته ای به چرخه صنعت، گفت: ما هیچ نخبه ای را کنار نگذاشته ایم. اگر کسی می گوید دانشمند هسته ای هستم. پرونده ایشان را ببینید. باید تعریفی خاص برای دانشمند هسته ای داشته باشیم. هر کس وارد حیطه سازمان انرژی اتمی می شود، دانشمند هسته ای نیست. اگر کسی ادعا دارد و استخدام رسمی است می تواند به دیوان عدالت اداری شکایت کند، رسیدگی می کنند. اگر هم در شرکت های وابسته کار می کنند که قانون تجارت بر آنها حاکم است. شرکت ها قراردادهای یکساله می بندند. قریب 10000 نیروی انسانی دارند. برخی کارها فصلی هستند. در فصلی کارشان زیاد است و در فصل دیگر از پرسنل شان کم می شود. شرکت ها درآمد-هزینه هستند. بهر صورت من این مسئله را کاملاً رد می کنم. آن که مدعی دانشمند است، مصاحبه کنید، کارنامه درسی اش را بدهد.

دکتر صالحی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چه مدت طول می کشد در ذخیره اورانیوم غنی شده به قبل از برجام برسیم، گفت: در طول حدود 10 سال انباشت اورانیوم غنی شده مان به 10 تن رسیده بود. الان ظرفیت غنی سازی مان حدود 7000 سو است. سالی 2 تن می توانیم تولید کنیم. اگر ضرورتاً از برجام خارج شویم می توانیم به فوریت ظرفیت غنی سازی مان را بالا ببریم و حداکثر ظرف دو سال به آن حجم برسیم.

معاون رییس جمهور در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اگر از برجام خارج شویم از NPT و پروتکل هم خارج می شویم، گفت: پاسخ این سوال سیاسی است. ایران توجه ویژه ای به پایبندی بهNPT دارد. این موافقتنامه منافع بین المللی را در خود دارد و اگر نباشد در دنیا بی نظمی می شود. فعلاً برجام پابرجاست و تمایل به اعتماد سازی در جامعه جهانی ایجاد نموده است. برجام نشان داد می توان با مذاکره موضوعی چند وجهی سیاسی، حقوقی و فنی را حل کند. برجام می تواند در جهت تقویت NPT موثر باشد. اگر فرو بریزد، اعتماد جهانی فرو ریخته و کسی به کسی اعتماد نمی کند. خود NPT هم بستر اصلی اش را از دست می دهد. برجام عاملی مهم برای استحکام بخشیدن به NPT است و امیدوارم در جهت منافع بین المللی بماند.

دکتر صالحی در بخش پایانی سوالات در خصوص بازرسی های آژانس و ادعای رسانه ها برای مسائل ادعایی مطرح شده توسط آمانو گفت: هیچ اتفاقی در خصوص تعهداتمان نمی افتد. پادمان و بازرسی ها در قالب پروتکل الحاقی انجام می شود. و در خصوص بخش دوم سوال هیچ مطلبی در رسانه ها دیده نشده است.