• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای مقارن با ولادت با سعادت حضرت امام حسین (ع) روز سه شنبه 20 فروردین ماه 1398 در سالن اجلاس سران برگزار شد. در این مراسم که با حضور دکتر روحانی رییس جمهوربرگزار گردید،  دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهور، سید محمود علوی، وزیر اطلاعات، منصور غلامی، وزیر علوم،تحقیقات و فناوری و جمعی از مقامات لشکری و کشوری نیز وی را همراهی کردند. مدیران، معاونین و کارشناسان نهاد ریاست جمهوری و سازمان انرژی اتمی ایران، خانواده های شهدای صنعت هسته ای و مدافعان حرم، میهمانان ویژه و سفرای خارجی هم از جمله حاضران در این مراسم بودند.
 

دکتر صالحی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن ایراد سخنانی در سیزدهمین سالروز فناوری هسته ای خاطرنشان ساخت: در پرتو ارشادات و رهنمودهای مقام معظّم رهبری(مدظله‌العالی) و در سایه حمایت‌های ریاست محترم جمهوری، پیشبرد اهداف کلان و راهبردی صنعت هسته‌ای با اقتدار و با شتاب در حال پیگیری است. در حال حاضر به‌رغم نامهربانی‌های برخی دوستان و شایعه‌پراکنی‌های مغرضان، حرکت در مسیر بهره‌مندی از مواهب و مزایای فنّاوری صلح‌آمیز هسته‌ای در ابعاد و سطوح مختلف، با قوّت و با آهنگی مناسب همچنان ادامه دارد. ما بر اساس یک برنامه میان مدت و بلند مدت، اهداف ترسیم شده در این حوزه را دنبال نموده و به اذن پروردگار متعال یقین داریم که حرکت در این مسیر به هیچ روی با فتور و سستی مواجه نخواهد شد؛ چرا که سنگِ بنا و شالوده این صنعت ملّی بر توکل به خدا و اعتماد به نفس استوار شده است.

وی سپس به پروژه ها و دستاوردهایی که در مراسم ویژه فناوری هسته ای به نمایش درآمد و رونمایی شد اشاره کرد و  با ذکر توضیحات بیشتری افزود: امروز 114 دستاورد جدید و مورد نیاز در زمینه‌های مختلف صنعت هسته‌ای آماده بهره‌برداری شده است؛ سیر حرکت ما در عرصه ساخت و تولید ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید طی چند سال گذشته مورد بررسی منصفانه قرار گیرد، روشن خواهد شد که بسیاری از نامهربانی‌ها و جفاها در خصوص پیشرفت صنعت هسته‌ای به ناحق بر قلم و زبان برخی دوستان جاری شده است. و ادامه داد: در این راستا مفتخرم که به عرض برسانم امروز شاهد آغاز نصب زنجیره میانی20 تایی سانتریفیوژ پیشرفته IR6 در سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن (سایت نطنز) خواهیم بود که با تکمیل نهایی آن در آینده نزدیک، شرایط انجام تستهای لازم فرآیندی فراهم خواهد شد. ما تولید و بهسازی انواع ماشین‌های سانتریفیوژ را در چارچوب برجام و همزمان با پایبندی به تعهدات خود پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که در پرتو تلاش خستگی‌ناپذیر کارشناسان و دست‌اندرکاران امر، شاهد شکوفایی و بالندگی روزافزون صنعت هسته‌ای در این حوزه باشیم. لازم به ذکر است که سانتریفیوژهای مورد اشاره در مرکز مدرن مونتاژ سانتریفیوژ ایران که بنا به دستور اخیرِ مقام معظم رهبری برپا شده است، تولید شده‌اند.

 رییس سازمان انرژی اتمی ایران سپس در ارتباط با افتتاح واحد رفع آلودگی و مدیریت پسماند تحت عنوان واحد E1000 در سایت نطنز گفت: تأکید بر ضرورت رعایت اصول ایمنی هسته‌ای، در حال حاضر به یک فرهنگ عمومی در میان مدیران و کارشناسان صنعت هسته‌ای کشور تبدیل شده است. ما مصمم هستیم تا با استفاده از تجربیات و دستاوردهای جهانی در حوزه ایمنی هسته‌ای، نسبت به ارتقاء سطح فعالیت‌های سازمان در این عرصه اقدام نماییم و در این راستا بر اساس مفاد مندرج در ضمیمه 3 سند برجام تأسیس مرکز مدرن ایمنی هسته‌ای با همکاری کشورهای فعال در این زمینه در حال انجام می‌باشد. لذا پروژه پسمانداری E1000  یکی از پروژه‌های اساسی و تکمیلی در حوزه ایمنی سایت نطنز برای ظرفیت 190.000 سـو می‌باشد که قابلیت ارتقـاء تا ظرفیت یک میلیون سـو را نیز دارد.

دکتر صالحی سپس با اشاره به راه اندازی فاز اول مرکز ملی مهندسی و فناوری خلاء ایران در سایت شهید دکتر علیمحمدی (سایت فردو) افزود: ما در بازه زمانی چند سال اخیر، تلاش کرده‌ایم تا ضمن حفظ نگاه کلان‌نگر و راهبردی خود در حوزۀ صنعت هسته‌ای، از ورود به عرصه‌های مرتبط دیگر در سایر حوزه های علوم و فنون نوین غافل نمانیم. ما در کنار  بومی‌سازی صنعت هسته‌ای و نهادینه کردن دستاوردهای آن، بر آن هستیم تا سرریز دانش هسته‌ای را در اختیار سایر نهادها و سازمانهای ملی قرار دهیم. همکاریهای صورت گرفته با وزارت محترم نفت و وزارت محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالهای اخیر، بهترین گواه بر این مدعاست. به هر روی، ما از صمیم قلب، بر این باوریم که این صنعت ملّی یک امانت الهی است که در حال حاضر بر عهده ما نهاده شده و ما باید با تمام توان در حفظ و ارتقاء جایگاه آن بکوشیم. ما امیدواریم که بتوانیم به نیکوترین وجه ممکن به وظایف خود در این زمینه، با بکارگیری فارغ التحصیلان زبده و توانمند دانشگاهی، به نحو احسن عمل نماییم و این امانت را در وضع و شرایطی عالی به نسل جدید مدیران و آینده‌سازان ایران تحویل دهیم.

 معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سخنانش در ارتباط با نیروگاه اتمی بوشهر و پروژه‌های احداث واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر توضیحاتی به این شرح ارائه داد: پروژه احداث مرکز یون‌درمانی در استان البرز، پروژه تحقیقات در رابطه با سیستم‌ها و زیرسیستم‌های گداخت هسته‌ای، پروژه تکمیل مرکز جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو، پروژه‌های اکتشاف اورانیوم با روش ژئوفیزیک هوابرد و بالاخره پروژه بازطراحی راکتور آب سنگین خنداب اراک با تمام توان در حال پیگیری است.

 دکتر صالحی سپس در ارتباط با رویکرد سازمان با آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفت: ما همواره از رویکرد مستقلانه و بی‌طرفانه آژانس در قبال برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان استقبال می‌کنیم و خود را پایبند به تعامل با آژانس در چارچوب تعهدات و توافقنامه‌ها می‌دانیم. انتشار 14 گزارش رسمی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران خود گواهی بر این مدعاست.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه سخنانش خاطرنشان ساخت: صنعت هسته‌ای کشور گام های اساسی در جهت بهسازی و نوسازی ساختاری خود برداشته است. این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که دولت ایالات متحده آمریکا در اقدامی نسنجیده که ناشی از آشفتگی سیاسی آن است، نقض عهد نموده و سوداهای خام در سر می‌پروراند. بنده با اطمینان اعلام می‌کنم که بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا و گستاخی اخیر آن نتوانسته و نخواهد توانست به عزم جزم ما در پیشبرد اهداف کلان صنعت هسته‌ای خللی وارد نماید. اما آنچه در این میانه مایه اعجاب و نشانه ضعف تحلیل سیاسی حاکمان کاخ سفید است، اعمال تحریم های غیرانسانی و غیرقانونی علیه سازمان انرژی اتمی ایران از جمله قرار دادن مرکز نظام ایمنی هسته‌ای کشور و همچنین شرکت تأمین‌کننده رادیوداروها در فهرست تحریمهاست.

در ادامه برگزاری مراسم سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای با حضور رییس جمهوری و میهمانان کشوری و لشکری در سالن اجلاس از 6 دستاورد (از مجموع 114 دستاورد) شامل «طراحی و ساخت سانتریفیوژ زونال پیوسته»؛ در حوزه پزشکی و سلامت، «طراحی و ساخت سیستم کنترلی سامانه سنجش فرایندی»؛ در حوزه پیشران هسته ای ، «ساخت چشمه فوتون های درهم تنیده کوانتومی»؛ در حوزه های محاسباتی، مخابراتی، زیستی و حسگرها، «ایتریوم 90 برای درمان سرطان کبد»؛ در حوزه تولید رادیو داروها، «اکسیژن 18 با ظرفیت 100 کیلوگرم»؛ برای استفاده در دستگاه پرتو تشخیصی پت اسکن، «طراحی و ساخت طیف سنج پیشرفته FTIR»؛ به منظور اندازه گیری ترکیبات ایزوتوپی محصولات مرتبط با آب سنگین  رونمایی شد.

همچنین در مراسم سیزدهمین سالروز فناوری هسته ای 4 طرح و پروژه صنعت هسته ای از جمله آغاز نصب زنجیره 20تایی ماشین سانتریفیوژ پیشرفته IR6 در سایت نطنز، بهره‌برداری از مرکز ملی فناوری خلاء ایران در فردو، ساخت مرکز مدیریت پسماندهای غنی سازی در نطنز و شتاب دهنده خطی پزشکی در اصفهان نیز از طریق ویدئو کنفرانس با دستور رییس جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت .

همچنین جمع کثیری از خبرنگاران، تصویربرداران و عکاسان رسانه های داخلی و خارجی در روز چهارشنبه 21 فروردین از نمایشگاه دستاوردهای ارائه شده در حاشیه مراسم سالروز ملی فناوری هسته ای در محل اجلاس سران بازدید نموده و گزارش تهیه کردند. رسانه های رادیو تلویزیونی، خبرگزاری ها و رسانه های مکتوب و الکترونیکی داخلی و رسانه های خارجی از جمله از کشورهای ژاپن، قطر، اسپانیا، هند، لبنان، عراق، آلمان از تجهیزات ارائه شده و دستاوردها عکس و تصویر و مصاحبه تهیه کردند. در این بازدید زارعان، دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی در مصاحبه زنده با رسانه العالم به تشریح دستاوردهای این سازمان در سال 1397پرداخت.

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی
كلمات كليدي : دکتر علی اکبر صالحی , بیست فروردین , سالروز ملی فناوری هسته ای , صنعت هسته ای , امانت الهی