• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

19:28:33 - 1398/4/25 سه‌شنبه
لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و پسماند پرتوزا به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید
.

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا تصویب شد.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی عصر دوشنبه 1398/04/24 کلیات و جزئیات لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا را با ۱۳۸ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس تصویب کردند.

طبق ماده واحده این لایحه به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه داده می‌شود به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتو زا مشتمل بر یک مقدمه و ۴۴ ماده ملحق شود و اسناد مربوط را تسلیم کند.

نمایندگان مجلس برداشت ها و شرایطی را برای این الحاق به شرح زیر به تصویب رساندند.

  1. از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران؛

الف-همکاری بین المللی مقرر در بند (1) ماده (1) کنوانسییون شامل همکاری برای تسهیل خرید و انتقال تجهیزات، مواد، دانش، فناوری و آموزش مربوط به ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا نیز خواهد شد.

ب-مفاد ماده (29) کنوانسیون به هیچ وجه متضمن یا وضع کننده هیچ گونه تعهدی نمی باشد که دولت جمهوری اسلامی ایران از طریق تصویب یا الحاق به کنوانسیون های بین المللی مربوط یا به گونه دیگری به موجب حقوق بین الملل به صورت صریح نپذیرفته است.

  1. دولت جمهوری اسلامی ایران خود را ملزم به سازوکارهای داوری از جمله قواعد و رویه های داوری حاکم مربوط در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل و فصل اختلافات (موضوع ماده 38 کنوانسیون) نمی داند. رعایت اصل (139) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در ارجاع به داوری الزامی است.
  2. در اصلاحات موضوع ماده (41) کنوانسیون رعایت اصل (77) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران الزامی است.

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بين الملل، حقوقي و مجلس سازمان انرژی اتمی در دفاع  از این لایحه در صحن علني مجلس با اشاره به ارزیابی سه ساله از سال 92 و 1600نفر ساعت  کار کارشناسی در سازمان انرژی اتمی با همکاری سایر نهادها، اظهار داشت: تمام ابهامات برطرف شده است و نگرانی در این خصوص وجود ندارد.
 


سخنگوی سازمان گفت: حجم مواد پسماند در راکتور قدرت و تحقیقاتی کشورمان رو به افزایش است و بر اساس قواعد بین المللی لازم است ضوابط و استانداردهای حمل و نقل و نگهداری پسماندهای پرتوزا رعایت شود.

کمالوندی با تاکید بر اینکه نباید به این کنوانسیون نگاه سیاسی داشت، گفت: ارتقاء ایمنی افراد و محیط زیست، تبادل تجربیات با کشورهای عضو کمیسیون و دسترسی به اطلاعات را از مزایای الحاق به این کنوانسیون هستند.

وی با بیان حق شرط ایران برای خروج از این کنوانسیون همچون 5 کشور دیگر عضو که یکسال قبل از خروج اعلام می شود، گفت: با توجه به اینکه ایران کشوری فعال در حوزه هسته ای است، پیوستن به این کنوانسیون ضرورت دارد تا کشورهایی که ما را متهم به حرکت به سمت سلاح های هسته ای می کنند، بدانند جمهوری اسلامی ایران در پی ایمنی، حفاظت محیط زیست، رعایت استانداردها و حمل و نقل استاندارد در حوزه سوخت هسته ای بر اساس ضوابط بین المللی است.

کمالوندی با تاکید بر اینکه تعهدات این کنوانسیون برای ما از جنس محدودیت نیست، گفت: الحاق کشور به کنوانسیون ایمنی موجب افزایش همکاری ها و اعتبار بین المللی جمهوری اسلامی ایران می شود.

وی با اشاره به تاکید کنوانسیون بر داشتن برنامه منسجم فعالیت های هسته ای صلح آمیز، چرخه سوخت و استانداردهای ایمنی، گفت: ما در حال حاضر به تمام این تعهدات عمل می کنیم اما با پیوستن به کنوانسیون به حدود 79 گزارش دیگر دسترسی پیدا خواهیم کرد و هیچگونه خطری کشورمان را تهدید نخواهد کرد.
 

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی
بيشتر
نسخه قابل چاپ