• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

22:40:40 - 1398/5/22 سه‌شنبهدر مراسم آغاز ساخت مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در فردو؛
دکتر صالحی: صنعت هسته‌ای به عنوان یک صنعت پیشتاز می تواند کیفیت دیگر صنایع را بالا ببرد
.

دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران صبح روز سه شنبه 22مردادماه در سایت شهید علیمحمدی فردو حضور یافت و با همراهی تنی چند از معاونین و مدیران ارشد سازمان آغاز ساخت مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار را اعلام نمود.

معاون رییس جمهور در این مراسم که با حضور خبرنگارانی از رسانه های جمعی کشور انجام شد تقارن آغاز ساخت این پروژه را با اعیاد خجسته قربان و غدیر به فال نیک گرفت و اظهار داشت: ایزوتوپ های پایدار هم متنوع هستند و هم کاربردهای فراوان دارند. روش های بدست آوردن آنها نیز متعدد است. یکی از این روش ها روش سانتریفیوژی است که امروز نمی خواهیم راجع به آن صحبت کنیم. روش های دیگری شامل تبادل شیمیایی، تقطیر تبریدی، نفوذ حرارتی و تقطیر غشائی وجود دارند که در تاسیسات جدید راه اندازی خواهند شد. در واقع می خواهیم با بکارگیری این روش ها جداسازی ایزوتوپ های پایدار و کاربرد آنها را در این مرکز انجام دهیم.

وی افزود: ما در حد آزمایشگاهی کارهایی را روی این مجموعه ها انجام داده ایم و حالا باید از مرحله آزمایشگاهی بیرون بیاییم تا بتوانیم آن را توسعه بدهیم. کل بنای این پروژه حدود 5000 متر مربع است که 8 کارگاه و 8 آزمایشگاه را در بر می گیرد. مجموعه بسیار وسیعی خواهد بود که فکر می کنم در غرب آسیا بی نظیر باشد. در این منطقه کشوری را نمی شناسم که وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ های پایدار با روش های گوناگون شده باشد.

دکتر صالحی در خصوص توسعه فعالیت ها در سایت فردو، گفت: فردو یکی از سایت های بسیار با ارزش مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران است. در 4 سال گذشته با احتساب 5000 متر امروز، حدود 16000 متر مربع به ساختمان های این سایت اضافه شده است. یکی از ساختمان ها و تاسیساتی که ایجاد کردیم و برای امر زیرساختی و زیربنایی در صنعت هسته ای بسیار مهم است، مرکز ملی مواد است. این مرکز دو سال پیش تاسیس و تجهیز شد. خدماتی که ارائه می دهد مختص صنعت هسته ای نیست بلکه به صنایع کشور هم ارائه خدمت می کند.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: مجموعه تاسیساتی که در فردو ایجاد می شوند، عنوان ملی دارند؛ مرکز ملی مواد، مرکز ملی خلاء که 20 فروردین امسال رونمائی شد-بخش عمده ای از این مرکز تجهیز شده است اما هنوز تکمیل نشده است. با این وجود راه اندازی شده و استفاده می کنیم. در طول زمان تجهیزات لازم نیز به آن اضافه خواهد شد.-، مرکز بعدی مرکزی است که امروز ساخت آن آغاز شده و در ارتباط با جداسازی ایزوتوپ های پایدار و توسعه کاربرد آنها با استفاده از روش های گوناگون غیر از بحث سانتریفیوژ است. اگر تصاویر 4-3 سال قبل فردو را از آرشیو بازبینی کنید و با امروز مقایسه کنید، خواهید دید فردو تا چه اندازه تغییر کرده است.

وی در خصوص پرسنل این سایت هسته ای گفت: تعداد پرسنل حال حاضر در فردو با 4-3 سال پیش قابل مقایسه نیست. با ایجاد تاسیسات جدید، محققین زیادی به پرسنل اضافه شده است. در بحث مواد بیش از 20 نفر کارشناس ارشد و دکترا بکار گرفته شده و همچنان به آنها اضافه می شود. در این مرکز جدید هم تعدادی کارشناس ارشد و دکترا بکار گرفته می شوند. لذا تعداد پرسنل در 4-3 سال بعد از برجام بطور چشمگیری اضافه شده است. به عبارت دیگر فردو یک سایت بسیار فعال است. در این سایت 1044 ماشین سانتریفیوژ داریم که در خلاء هستند. دو آبشار از این تعداد در چرخش اند، غنی سازی انجام نمی دهند اما اگر روزی اراده بشود مسئله سهلی خواهد بود. چون ماشین ها در خلاء می چرخند و فقط کافیست خوراک به آنها تزریق شود. این امر بستگی به مسئولین کشورمان دارد.

دکتر صالحی افزود: ما در چارچوب برجام همکاری های مختلفی با کشورهای دیگر از جمله اتحادیه اروپا و روسیه در ارتباط با فعالیت های فردو داریم که به خوبی پیش می روند. مجموعه فردو مجموعه ای است که تقریباً می توان گفت نه فقط نیازهای زیرساختی و زیربنایی علمی و فنی صنعت هسته ای ما را می تواند تامین کند، بلکه می تواند برای مجموع صنایع کشور خدمات بسیار ارزشمندی را با لحاظ نمودن بهترین استانداردها ارائه دهد.

وی با اشاره به حادثه اخیر آسیب یک راکتور کوچک در روسیه با وجود دهه ها تجربه روس ها، به دولت روسیه و همتای روسی خود، لیخاچف تسلیت گفت و تاکید کرد: صنعت هسته ای صنعتی است که لاجرم باید از بهترین استانداردها برخوردار باشد. چاره ای جز این نیست. فناوری هسته ای فناوری بسیار حساسی است که ایجاب می کند بالاترین استانداردها را در آن رعایت کنیم. برای همین است که این فناوری را برای کشورمان نه فقط از باب اقتدار آفرینی بلکه از باب اینکه صنایع کشورمان را با وجود ایجاد استانداردهای جدید، از جمله در فشار، شیرهای خلاء که تولید می کنیم، انواع پمپ ها و انواع تجهیزاتی که باید با استانداردهای لازم ساخته شوند و رعایت اصول را داشته باشند، چند درجه بالا برده است. این نشان می دهد که ما از حیث نیروی انسانی، تجهیزات اندازه گیری و ساخت تجهیزاتی که باید مشمول استاندارد باشد، زیرساخت ها را داریم ایجاد می کنیم. این موضوع به صنایع دیگرمان سرایت می کند و صنعت هسته ای به عنوان یک صنعت پیشتاز می تواند کیفیت دیگر صنایع را بالا ببرد. این سایت در این امر نقش بزرگی ایفا می کند.

معاون رییس جمهور با انتقاد از بدگویی برخی که می گویند صنعت هسته ای متوقف شده است، گفت: این چه توقفی است که می گویند. تعداد پرسنل در فعالیت ها کم نشده بلکه اضافه شده است. در شرکت های مختلفی که به تناسب نیاز در 3-2 سال اخیر ایجاد شده است، یکی از آنها که یک شرکت طراحی است، بیش از 700 مهندس و کارشناس مشغول فعالیت اند. لذا سازمان انرژی اتمی با قوت و قدرت پیش می رود. پروژه های متعددی را در دست انجام دارد. دو تا از پروژه های بزرگش نیروگاه های اتمی 2 و 3 بوشهر است که در دست اقدام هستند. قرار بود در مردادماه مرحله دوم بتن ریزی را انجام دهیم که بنا به مشورتی که با روس ها داشتیم، قرار شد یکی دو ماه به تعویق بیفتد و احتمالاً در ماه اکتبر انجام شود. با این وجود کار جلو می رود و عقب نمی افتد. در بوشهر دو سال است فعالیت گسترده ای انجام می گیرد و شمع کوبی و خاکبرداری در مرحله اول انجام شده است.

وی در ادامه گفت: پس دو نیروگاه در دست احداث داریم. شاهد فعالیت های فردو هستید. در نطنز و اراک و اصفهان کارها بخوبی پیش می روند. در سوخت هسته ای نیز فعالیت های خوبی داریم. لذا صنعت هسته ای با قریب به 15000 پرسنل با قوت و قدرت پیش می رود. هیچ کاری در هیچ جایی متوقف نشده است. هر وقت بنا به اقتضاء و صلاحدید مسئولان نظام دستوری داده شد که فعالیتی را شتاب ببخشیم و گسترش دهیم، ملاحظه کردید که بفوریت این کار انجام شده است. اگر این صنعت متوقف بود، نمی توانستیم اینگونه عکس العمل نشان دهیم. در حال حاضر هم هر اراده ای از طرف مسئولان ارشد نظام در صنعت هسته ای متصور باشد، می توانیم با فوریت کامل محقق کنیم. مجدداً تاکید می کنم ملت عزیزمان مطمئن باشند که این صنعت بخوبی پیش می رود.
 
 

معاون رییس جمهور با اشاره به انتشار نظرات حضرت آیت الله یزدی، عضو شورای نگهبان در خصوص لایحه کنوانسیون مشترک ایمنی سوخت مصرف شده و ایمنی پسماندهای پرتوزا، گفت: سوء تفاهمی پیش آمده است و از سوی حضرت آیت الله یزدی از اعضای بزرگوار شورای محترم نگهبان در خصوص لایحه کنوانسیون مشترک ایمنی سوخت مصرف شده و ایمنی پسماندهای پرتوزا که به مجلس ارائه شده و به تصویب رسیده، برداشت اشتباهی شده است که گویا در این لایحه به کشورهای استکباری اجازه داده ایم سوخت مصرف شده خودشان را در ایران دفن کنند. احتمالاً سوء تفاهمی پیش آمده است؛ چون درست بر عکس این موضوع است. مواد 11 و 12 در مقدمه لایحه دائر بر این است که هیچ کشوری نمی تواند کشور دیگر را وادار کند که پسماندهای هسته ای اش را در آن کشور دفن کند.

وی تصریح کرد: امیدوارم عزیزان در شورای نگهبان این لایحه را که به تصویب مجلس هم رسیده مطالعه دقیق تری کنند. کما اینکه قبل از ارائه لایحه به مجلس بیش از دو سال و نیم با مرکز پژوهش های مجلس، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، حقوق دان ها و مجموعه حقوقی دولت در مشورت بودیم و همکاری کردیم تا این لایحه منقح شود و به مجلس ارائه شود. دیدیم به راحتی هم به تصویب رسید. مشخص نیست چه اتفاقی افتاده است که توجه لازم نشده و ماده ای که به آن اشاره شد درست برعکس خوانده شده است. لذا تقاضا دارم شورای نگهبان عنایت ویژه داشته باشند.

دکتر صالحی افزود: این مسائل وقتی در سطح جامعه مطرح می شود، با توجه به حساسیت صنعت هسته ای، مردم مقداری نگران می شوند. در شرایط کنونی چطور ممکن است لایحه ای به مجلس ارائه بدهیم که به دول استکباری اجازه دفن سوخت هسته ای مصرف شده را در ایران بدهد. قطعاً اینطور نیست و حضرت آیت الله یزدی که از اعضای برجسته حوزه و شورای نگهبان هستند، دقت کافی دارند و با مراجعه ای که خواهند داشت، آنچه که حقیقت است را برای مردم تبیین خواهند کرد. ما از ایشان قرآن را آموختیم که می فرماید ولا تقف ما لیس لک به علم؛ یعنی راجع به چیزی که اطلاع نداریم، خیلی اصرار نکنیم. انتظار داریم خود ایشان تبیین کنند برای اینکه در خیلی از شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا کرده و به  نظرم به مصلحت کشور نیست.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص مراحل راه اندازی پروژه ساخت مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار، گفت: سعی می کنیم فاز اول این پروژه را تا 20 فروردین سال آینده تکمیل کنیم اما قطعاً چنین پروژه سنگینی را نمی شود در 8-7 ماه به اتمام رساند. برای اینکه تجهیزات بخش قابل توجهی از آن است. حتی ساختمان آن هم ساختمان ویژه ای است. اتاق های تمیز می خواهد. اتاق های ویژه و تجهیزات ویژه می خواهد. خیلی از تجهیزات برای ساخت در داخل کشور از حالا سفارش داده شده است. بخشی از تجهیزات را هم باید از خارج کشور سفارش بدهیم و تهیه کنیم. کارها همزمان شروع شده است. اگر همه چیز بخوبی پیش برود شاید قریب به دو سال تکمیل آن طول بکشد.

رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوال یکی از رسانه ها که پرسید با توجه به پایان مهلت داده شده تا سه هفته دیگر، آیا تصمیمی برای گام سوم در حوزه هسته ای گرفته شده است؟ نظرتان راجع به رفتار اروپایی ها در 60 روزه اول و 50 روز گام دوم چیست، گفت: ما راجع به گام ها تصمیم نمی گیریم. هیات نظارت بر برجام در این موارد تشکیل جلسه می دهد، مشورت لازم را انجام می دهد و نظر مقام معظم رهبری را اخذ می کند. بعد تصمیم می گیرند چه اقدامی کنیم. ما به عنوان مجری دستورات، تمامی امکانات ممکن را احصاء کرده ایم و سناریوهای مختلف را ارائه داده ایم. مورد بحث و گفتگو قرار گرفته ولی تاکنون دستوری برای ما صادر نشده است. به موقع هر تصمیمی که مسئولان نظام اتخاذ کنند، سازمان انرژی اتمی آمادگی تحقق بخشیدن به آن را در اسرع وقت دارد.

دکتر صالحی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه اخیراً آمریکا 5 معافیت را به مدت 90 روز تمدید کرد. اولاً از تعداد معافیت ها کاسته شد و دوم اینکه زمان آن خیلی کم شده است. آیا با این تمدید موقت و کوتاه مدت آیا پروژه ها پیش می روند و راضی هستید؟ بویژه در رابطه با اراک. الان وارد پنجمین سال توافق هسته ای می شویم، آیا اراک به زمانی که در برجام دیده شده می رسد؟ گفت: فعالیت ها و همکاری های ما در چارچوب برجام با اتحادیه اروپا، چین و روسیه انجام می شود و هیچ مشکلی نداریم. ساخت نیروگاه های دو و سه اتمی بوشهر بخوبی پیش می رود. حتی از برنامه جلوتریم. پروژه ای خارجی که با توجه به شرایط اقتصادی، تامین مالی آن هم بحث عمده ای است، از زمان خودش طبق پیش بینی ها جلوتر است. پروژه اراک هم تا امروز بخوبی پیش می رود. قبلاً تاکید کرده ام هر مسئله ای باشد صراحتاً با مردم عزیزمان در میان می گذارم. اگر خاطرتان باشد قریب یکسال پیش گفتم وقفه ای از طرف دوستان چینی در پروژه اراک احساس کردیم. بعد اصلاح شد و الان بخوبی کارها پیش می رود. در اراک در حال حاضر به مرحله ساخت تجهیزات رسیده ایم. یعنی مراحل طراحی مفهومی، پایه و تفصیلی را پشت سر گذاشته ایم و حالا وارد جزئیات آن نمی شوم.

 

وی ادامه داد: پروژه دیگری در مرکز نظام ایمنی با اتحادیه اروپا داریم و بر اساس آن آزمایشگاهی برای "استرس تست" ساخته می شود. حجم مالی این پروژه 20 میلیون یورو است که تعهدات بالقوه و بالفعل آن است. مقداری از آن بالفعل شده است. مقداری هم بالقوه است و الان در جریان است و متوقف نشده است.

دکتر صالحی تاکید کرد: همکاری هایی که در چارچوب برجام دیده شده است تا امروز خوب پیش می رود. در آینده هم هر اتفاقی بیفتد، به لطف الهی در داخل کشورمان به اندازه کافی امکانات فراهم است که خودمان بتوانیم کارهایمان را پیش ببریم. در برخی موارد اگر از طرف مقابل کوتاهی بشود، مقداری زمان انجام کارها طولانی تر می شود. چون باید برخی تجهیزات را از خارج وارد کنیم. اگر ضرورتاً خودمان بخواهیم تولید کنیم مقداری بیشتر زمان می برد. فعلاً کارها طبق تعهدات پیش می روند.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در مجموع اگر برجام را به سه قسمت فنی، اقتصادی-تجاری و حقوقی-سیاسی تقسیم کنیم، باید بگویم بخش فنی بخوبی جلو می رود و هیچ مشکلی نداریم. غنی سازی، اکتشاف  و استخراج، ساخت نیروگاه های جدید، ساخت تاسیسات و تجهیزات و سایت های جدید بخوبی پیش می روند و مشکلی نداریم. فقط در چارچوب برجام بصورت طبیعی حرکت می کنیم. حرکتی حساب شده که ابعاد اقتصادی-تجاری آن دیده شده و سرعت و شتاب ما متناسب امکانات و الزاماتی است که در کشورمان داریم.

در بعد حقوقی-سیاسی و اقتصادی-تجاری متاسفانه طرف مقابل بدقولی کرده است. بحث جداگانه ایست که مسئولان نظام واکنش های متناسب با بدقولی ها را از طریق فنی می دهند. یعنی بعد فنی آنقدر قابلیت دارد که می توانیم واکنش لازم را از این طریق انجام دهیم.

دکتر صالحی در پاسخ به سوالی درباره همکاری فنی اروپایی ها گفت: فعلاً با توجه به تعهداتی که داشته اند خوب است. فقط در خصوص بحث ایتر یک مورد اعتراض نسبت به برجام داریم که بنا شد اروپایی ها به گونه دیگری آن را جبران کنند. آن هم در دست انجام است.

وی در پایان در خصوص حضور در جلسه سپتامبر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: الله اعلم


 
منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی
بيشتر
نسخه قابل چاپ