• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

مذاکره گروسی با صالحی
.
مذاکرات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با دکتر علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صبح روز سه شنبه 4 شهریورماه در محل سازمان انرژی اتمی ایران برگزار شد. پس از این مذاکرات کنفرانس خبری با حضور جمعی از خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد و دو طرف به پرسش های نمایندگان رسانه ها پاسخ دادند.

دکتر صالحی: تفاهم های خوبی با آژانس داشتیم 
معاون رییس جمهور با اشاره به آشنایی طولانی با گروسی اظهار داشت: با این سفر و تحت مدیریت ایشان فصل نوینی از روابط میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز می شود و همکاری های ما بیش از پیش گسترش خواهد یافت.
دکتر صالحی تاکید کرد: امیدوارم نتیجه مذاکرات مرضی الطرفین باشد. به گونه ای که آژانس طبق اساسنامه و جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توافقنامه پادمان و پروتکل الحاقی، طوری عمل کنیم که در چارچوب مقررات لازم قرار بگیریم. همانطور که تا به امروز بوده است.
 

وی گفت: رایزنی های مفصلی انجام شده بود و امروز نتیجه رایزنی ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. تفاهم های خوبی با آژانس داشتیم که قرار است بیانیه ای صادر شود. دو طرف در حال کار روی آن هستند که در زمان مقتضی اعلام می شود.
دکتر صالحی تاکید کرد: صحبت های امروز صحبت های بسیار سازنده ای بود. توافق شد آژانس به صورت حرفه ای و مستقل کار خودش را پیش ببرد و ما هم در چارچوب تعهداتی که داریم عمل کنیم. رو به جلو حرکت می کنیم و به آینده بسیار امیدواریم. قطعاً مسائلی که پیش رو است به نحو مقتضی و مرضی الطرفین حل خواهد شد. البته دشمنان ساکت نمی نشینند. ما هم با تدبیر سعی می کنیم اقدامات بدخواهانه آنها را خنثی کنیم. الحمدلله جمهوری اسلامی ایران تاکنون با تدبیر و هوشمندیی که نشان داده، توانسته به خوبی امور را مدیریت کند و همین روند را ادامه دهد.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ضمن تقدیر از روحیه تفاهم گروسی و مجموعه آژانس در چارچوب مقررات و توافقنامه های موجود گفت: جمهوری اسلامی ایران در چند سال پیگیری پرونده تصنعی هسته ای که برایش ایجاد شده بود، نشان داده است زیر بار خواسته های خارج از تعهداتش نمی رود و بر اساس حاکمیت و منافع ملی خود تصمیم می گیرد. قطعاً به آنچه که تعهد کرده ایم، عمل می کنیم. مذاکرات را نیز تاکنون در همین چارچوب انجام داده ایم. آژانس هم در چارچوب اساسنامه، موافقت نامه ها و تفاهم نامه هایی که با ایران دارد، باید عمل کند.
 گروسی: همکاری های دو طرف سازنده بوده و قرار است تداوم داشته باشد
رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی با اشاره به روحیه همکاری و مذاکرات سازنده میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس، گفت: دستور کار بسیار گسترده ای داریم و موضوعاتی که باید به حل و فصل برسند. در خصوص استفاده های صلح آمیز از انرژی اتمی در حوزه های مختلف بحث های گسترده ای داشتیم. و امیدوارم این مذاکرات ادامه پیدا کند.
 

گروسی در پاسخ به سوالی درباره سوگیری سیاسی آژانس و مدیرکل آن گفت: آژانس بر مبنای امیال و خواسته های مدیرکل آن فعالیت نمی کند بلکه عملیات اصلی آن بر اساس اسناد و اصول حقوقی تدوین شده، توافق جامع پادمان با کشورها هدایت می شود و قضاوت های آژانس صرفاً بر اساس یافته های فنی است. این نهاد طی 70 سال سعی کرده عملکردش مبنای فنی و حقوقی داشته باشد که اهمیت زیادی دارد. ممکن است برخی برای تحقق اهداف نادرست و سوء استفاده تلاش کنند اما افرادی که از سراسر جهان در آژانس بی طرفانه کار می کنند اجازه سوء استفاده نمی دهند. در دوران تصدی مدیرکلی خود اجازه نمی دهیم از این نهاد برای اهداف غیر حرفه ای استفاده شود.
 

وی درباره همکاری های ایران و آژانس گفت: همکاری ایران و آژانس هیچگاه وقفه ای نداشته است و تغییری در رویکرد آژانس نداشته ایم. ما با ایران همکاری فشرده ای داشته ایم. ایران بخش قابل توجهی از فعالیت های آژانس را در بازرسی، حضور تیم های مرتبط با آژانس و پاسخ به برخی سوالات که گاهی نیاز به شفاف سازی دارد، به خود اختصاص داده است. در خصوص برجام نکات و موضوعاتی وجود دارد که لازم است حل و فصل شود.
گروسی تاکید کرد: هیچ تغییری در رویکرد آژانس نسبت به ایران ایجاد نشده است. همکاری های دو طرف سازنده بوده و قرار است تداوم داشته باشد.
مدیرکل آژانس درباره نظارت آژانس بر برنامه مخفی عربستان سعودی گفت: ما با عربستان بر اساس توافق این کشور با آژانس و برنامه های نظارتی آژانس ارتباط داریم که تداوم داشته است. امیدواریم نظارت بر برنامه این کشور تداوم داشته باشد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سوگیری سیاسی مدیرکل آژانس تصریح کرد: من هیچگونه سوگیری سیاسی ندارم.
گروسی درباره مکانیزم آژانس برای جلوگیری از ایجاد آسیب در روابط ایران با آژانس با توجه به تلاش های خصمانه آمریکا در ارائه طرح های ضد ایرانی در سطح بین المللی، گفت: آژانس رابطه انفرادی با کشورها دارد و هیچگاه اجازه نمی دهد طرف سومی روی این رابطه تاثیر بگذارد. تمامی گزارشات با حساسیت، با جزئیات و بطور سیستماتیک منتشر می شوند. دولت ها می روند ولی آژانس باقی می ماند. ما ضمانت می دهیم نفوذی روی آژانس نیست اما فشار روی آن وجود دارد. این بخشی از سیاست جهانی ما است و تا جایی که بتوانیم اجازه نمی دهیم روی فعالیت هایمان تاثیر بگذارد.
منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی
نسخه قابل چاپ
بيشتر
login