1400/3/25 سه‌شنبه
1400/3/3 دوشنبه
لوگو سایت

مصاحبه‌هامصاحبه‌ها

.

۵۰ دستگاه سانتریفیوژ بانک خون ساخته می شود

1398/3/416:43
تعداد بازدید: 1741 بار

 اصغر زارعان روز شنبه  در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود : در راستای خودکفایی ایران در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ ها  ۵۰ عدد  سانتریفیوژ بانک خون قرار است توسط سازمان انرژی اتمی ایران  به‌منظور تأمین نیازهای بانک خون ساخته شود.


دستیار ویژه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت :
۵۰
دستگاه سانتریفیوژ بانک خون برای سازمان انتقال خون ساخته می‌شود.


 اصغر زارعان روز شنبه  در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود : در راستای خودکفایی ایران در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ ها 
۵۰ عدد  سانتریفیوژ بانک خون قرار است توسط سازمان انرژی اتمی ایران  به‌منظور تأمین نیازهای بانک خون ساخته شود.


وی ادامه داد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و در اختیار قرار ندادن سانتریفیوژهای موردنیاز توسط شرکت‌های خارجی به سازمان انتقال خون ایران ، سازمان انرژی اتمی ایران سانتریفیوژهای بانک خون  را طراحی و ساخت آن را به عهده گرفته است.


زارعان تأکید کرد: مطابق برنامه‌ریزی‌های مقرر تا ظرف مدت یک سال تمام سانتریفیوژهای سازمان انتقال خون را به این سازمان تحویل خواهیم داد.

دستیار ویژه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت :همزمان با میلاد باسعادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی(ع) و بنا بر نام‌گذاری شعار سال به نام رونق تولید در سایه تلاش و همت فرزندان متخصصان جوان و خودباوری ایران اسلامی و در راستای پیروی از منویات مقام معظم رهبری و بهره‌مندی از دانش و ظرفیت بومی داخلی کشور تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان انتقال خون ایران برای طراحی و ساخته ۵۰ عدد سانتریفیوژ بانک خون منعقد شد.

زارعان ادامه داد: بر اساس این تفاهم‌نامه طراحی و ساخت ۵۰ سانتریفیوژ در مدت یک سال برای سازمان انتقال خون ایران با استفاده از فناوری و دانش مهندسان و متخصصان جوان کشورمان در سازمان انرژی اتمی ایران در راستای رفع همیشگی وابستگی کشور در طراحی و ساخت تجهیزات استراتژیک با تکنولوژی روزآمد و طبق آخرین استانداردهای فنی تولید و ساخته می‌شود.


وی تأکید کرد: این تفاهم‌نامه برحسب توانمندی  سازمان انرژی اتمی ایران در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ ها بوده و تاکنون این تجهیزات توسط شرکت‌های خارجی تأمین می‌شد.

زارعان گفت: این نوع سانتریفیوژ ها در بانک خون سازمان انتقال خون ایران به‌منظور جداسازی اجزای خون‌های اهدایی داوطلبان اهدای خون برای جداسازی اجزای خون مانند :پلاسما ، پلاکت و گلبول قرمز استفاده می‌شود.

دستیار ویژه معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران افزود: سانتریفیوژها نقش بسیار مهم و مؤثر و مهمی در صنعت سلامت کشور ایفا می‌کنند پیچیدگی‌های فنی در ساخت سانتریفیوژهای خاص باعث شده که حتی در بین کشورهای پیشرفته تنها شرکت‌های محدودی اقدام به ساخت و عرضه این تجهیزات کنند.

وی افزود: همین موضوع باعث نوعی انحصار بازار در بین چند کشور محدودشده و درگذشته خرید سانتریفیوژهای گوناگون با کاربردهای مختلف از خارج کشور همیشه با محدودیت فراوانی روبرو بود.

زارعان اضافه کرد: در شرایط فعلی نیز به دلیل تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه این محدودیت شدیدتر شده است و در شرایط کنونی که حتی ورود دارو به کشور نیز با مشکلاتی همراه است امکان تولید دارو و فرآورده‌های خونی در داخل کشور بسیار حائز اهمیت است و این مهم بدون دسترسی به سانتریفیوژهای دارویی ‏برای استفاده در خصوص تولید دارو امکان‌پذیر نیست.دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تأکید کرد: ایران درزمینه طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ ها به خودکفایی رسیده است .

زارعان افزود: ایران اسلامی درزمینه طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژهای گازی، مایعات، جامدات و ترکیبی با استفاده از دانش بومی و با رویکرد بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود در داخل کشور به خودکفایی رسیده است.


وی اضافه کرد : سازمان انرژی اتمی ایران با استفاده از دانش بومی و تخصص در طراحی و خودکفایی ساخت انواع سانتریفیوژهای گازی، مایعات و جامدات و ترکیبی تاکنون با عرضه
۶ نوع از انواع سانتریفیوژهای صنعتی و دارویی از جامعه ازجمله توبولار ، الترا ،زونال ، دکانترو سنگ مخزن در رفع وابستگی کشور به واردات این تجهیزات استراتژیک و هایتک در جهت رفع نیازهای ایران اسلامی قدم‌های اساسی و مهمی را برداشته است .

زارعان گفت: این فرآیند همچنان با مدیریت جهادی و خدامحوری توأم با تلاش با تمام توان ادامه دارد.

پربازدیدترین ها

مطالب مرتبط

آرشیو مطالب

  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
login