• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

عبدالرضا مصری نماینده مردم شریف کرمانشاه که به اتفاق سلحشوری و صفاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هیات مسئولان عالیرتبه جمهوری اسلامی ایران را در سفر به بروکسل همراهی می کرد، در "سومین سمینار سطح بالای همکاری های هسته ای بین المللی ایران و اتحادیه اروپا: دستاوردها و انتظارات" سخنانی ایراد کرد. مصری در این سمینار که در روزهای 6-5 آذر در مقر اتحادیه اروپا برگزار شد، با تقدیر از فرصتی که برای حضور در این سمینار در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از ظرفیت های تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی، معدنی، پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی و همچنین عامل مهم همسایگی همواره مورد توجه کشورهای اروپایی در روابط تجاری بویژه حوزه انرژی بوده است. امروز همگان بر اهمیت و تاثیرگذاری موضوع انرژی در سطح بین الملل، آگاه هستند.

وی افزود: همواره نفت و سوخت های فسیلی، موضوع چالش های سیاسی و اقتصادی بین کشورهای قدرتمند و منطقه بوده است. دنیا به دلیل افزایش جمعیت، تنوع و افزایش نیاز به انرژی، ناچار به استفاده از انرژی های جدید از جمله انرژی های تجدیدپذیر و هسته ای است.

مصری گفت: انرژی هسته ای به دلیل کاربردهای نظامی و غیرصلح آمیز، کشورهای جهان را بر آن داشته که ضمن استفاده صلح آمیز، مراقب عدم انحراف آن باشند. معاهده عدم تکثیر سلاح هسته ای یا NPT و آژانس بین المللی انرژی اتمی به همین منظور ایجاد شده و ایران با پیوستن به NPT و عضویت در آژانس یکی از متعهدترین کشورهای عضو است.

این نماینده مجلس خطاب به مسئولان اتحادیه اروپا گفت: همه شما از مذاکرات طولانی کشورهای 1+5 و جمهوری اسلامی ایران در خصوص برنامه جامع اقدام مشترک آگاهید. ایران، اتحادیه اروپا، چین، روسیه و آمریکا برجام را پذیرفتند. کشور ما با انجام تعهدات به دنیا ثابت کرد که پایبند تعهدات خود بوده است. این امر مورد تایید آژانس و شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت. اما آمریکا با عهدشکنی و خروج یکجانبه از برجام به دنیا ثابت کرد تنها کشوری است که هم بمب اتم ساخته و هم بزرگترین جنایت جنگی را در بکارگیری آن انجام داده است. اعتقادی به ثبات و امنیت بین المللی ندارد و همواره موجبات نگرانی جامعه جهانی را فراهم می کند.

عبدالرضا مصری با طرح سوالاتی چالش برانگیز گفت: امروز اتحادیه اروپا و سایر کشورهای شرکت کننده در برجام در مقابل بزرگترین امتحان در اذهان عمومی مردم دنیا قرار دارند. امروز همه کشورها می خواهند بدانند آیا تعهدات دو یا چندجانبه مورد احترام طرفین قرار می گیرد یا خیر؟ امروز همه دولت ها می خواهند خط مشی آینده خود را از نحوه رفتار و برخورد کشورهای متعهد با برجام تنظیم کنند. آیا می شود به کشورها اعتماد کرد؟ اگر اعتمادی به آمریکا نمانده، آیا اروپا قابل اتکاء و اعتماد است؟ آیا اگر کشوری مانند آمریکا همه تعهدات را زیر پا گذاشت، اروپا می تواند استقلال خود را از تصمیمات یکجانبه آمریکا حفظ کند؟ آیا اروپا می تواند در مذاکرات آینده دنیا، محل اعتماد کشورهایی قرار گیرد که اعتقادی به رعایت اخلاق سیاسی و انسانی توسط آمریکا ندارند؟ مردم ایران از ما نمایندگان مجلس می پرسند پس آن همه قول و قرار اروپایی ها چه شد؟ می پرسند ما که به همه تعهدات خود عمل کردیم. می پرسند آیا اروپا تسلیم خواسته آمریکا می شود؟

وی با بیان اینکه عهدشکنی آمریکا محدود به برجام نمی شود، تصریح کرد: اروپا، چین، روسیه و همه کشورها و ملت ها این روزها شاهد عهدشکنی های زنجیره ای آمریکا و خروج این کشور از تعهدات بین المللی هستند. حتی پایبندی به تعهدات محیط زیستی هم ندارد. آمریکا نشان داد کنوانسیون ها، قراردادهای بین المللی و تعهدات چندجانبه زمانی خوب است که سود صددرصدی و یکجانبه آن به آمریکا تعلق بگیرد. اگر کوچکترین انتفاعی برای کشورهای دیگر داشته باشد، از آن خارج می شود. یعنی تاریخ مصرف این تعهدات بستگی به سود صددرصدی آمریکا دارد.

مصری تاکید کرد: امروز جامعه جهانی به خصوص اروپا باید مرجعی برای تعهدات بین المللی باشند منهای آمریکا. امروز اروپا باید خود را آماده مسئولیت پذیری تعهدات بین المللی بداند. امروز جامعه جهانی می خواهد ببیند آیا اروپا از ظرفیت کافی مسئولیت پذیری و تامین هزینه های آن که البته سیاسی خواهد بود، برخوردار است؟

وی افزود: برجام بهترین آزمون برای همه طرف هاست. خصوصاً اینکه اگر قرار بود مذاکرات برجام بین ایران و آمریکا باشد، قطعاً ما نمی پذیرفتیم چون آمریکا در این نوع مناسبات مردود شده است. ما اروپا را پذیرفتیم و مذاکره کردیم. تعهداتی دادیم و به همه آنها عمل کردیم. حالا اروپا باید به تعهدات خود عمل نماید. مردم ایران منتظر عمل هستند نه قول و قرارهای زمان بر.

مصری تاکید کرد: اتحادیه اروپا و همه کشورهای جهان نباید اجازه دهند سیاست های یکجانبه و بدعهدی های آمریکا به یک رویه در روابط بین الملل تبدیل شود و تصمیمات جهانی را با چالش بی مسئولیتی و عدم پایبندی به توافقات مواجه سازد.

وی افزود: ما به اتحادیه اروپا، آژانس و همه مردم دنیا ثابت کردیم و به همه تعهدات خود در برجام عمل کردیم. و حالا گرچه دیر شده، اما منتظر عمل اتحادیه هستیم. یک ضرب المثل ایرانی می گوید :"دو صد گفته چون نیم کردار نیست". ما به دنیا ثابت کردیم ایران مطمئن ترین کشور در انجام تعهدات است. لذا همه کشورها به استثنای رژیم غاصب صهیونیستی را به گسترش روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی دعوت می کنیم و اولویت خاصی برای اتحادیه اروپا قائل هستیم.
 

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

نسخه قابل چاپ