• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار

سمینار بین المللی "طرح امکان سنجی تاسیس مرکز ایمنی هسته ای در ایران" روز چهارشنبه 30 خردادماه در محل کمیسیون اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد. در این سمینار که با هدف ارزیابی و تبادل نظر جامعه بین المللی در خصوص این سند برنامه ریزی شده بود، مديران ارشد حوزه همكاري هاي بين المللي , توسعه و ايمني هسته اي كميسيون اروپا به سرپرستی اولیور لویکس،نمايندگان شركت ENCO و هيات كشورمان به سرپرستي دكتر حجت اله صالحي، رئيس مركز نظام ايمني هسته اي كشور و همچنين نمايندگاني از كشورهاي اروپايي ،روسيه، چين و ژاپن حضور داشتند.

شایان ذکر است این سمینار بین المللی پس از آغاز رسمی اولین پروژه مشترک همکاری های فنی کمیسیون اروپا و مرکز نظام ایمنی هسته‌ای كشورکه در تیرماه 1396، طی 9 ماه کار کارشناسی مداوم توسط متخصصان مرکز نظام ايمني هسته اي كشور و نمایندگان شرکت ENCO (پیمانکار اولین پروژه مشترک اتحادیه اروپا) صورت گرفت، برگزار شده است . بر همین اساس سند گزارش امکان سنجی ایجاد مرکز ایمنی هسته ای در اردیبهشت ماه سال جاري تکمیل گردید.

رئيس مركز نظام ايمني هسته اي کشورمان در سخنراني افتتاحيه سمینار، ضمن ابراز رضايت از پيشرفت هاي حاصله و تلاش هاي انجام شده توسط كميسيون اروپا و شركت ENCO در تدوين و نهايي سازي گزارش مذكور مطابق با برنامه زمانبندي تعيين شده، بر لزوم ادامه حمايت هاي اتحاديه اروپا و تسريع در اجرای دقيق نقشه راه جهت انجام مراحل بعدي مربوط به تجهیز مركز ايمني هسته اي در ايران تاكيد نمود.

در ادامه جلسات، نماينده شرکت ENCO و هيات كشورمان در خصوص فرآيند و مراحل كارهای صورت گرفته توضیحاتی را ارائه نموده و به سوالات شركت كنندگان در اين زمینه پاسخ دادند.

همچنین در این سمینار نمايندگان كشورهاي انگليس، چين، روسيه و ايتاليا با قرائت بيانيه رسمي، ضمن حمايت از فعاليت هاي انجام شده، بر ادامه همكاري با ايران در چارچوب سند برجام تاكيد نمودند. در خاتمه نیز نماينده كميسيون اروپا ضمن اشاره به انجام تعهدات كشورمان در برجام بر عزم جدي اتحاديه اروپا براي ادامه همكاري مؤثر با ايران و ارائه كمك هاي لازم در زمينه ايمني هسته اي تاكيد کرد.

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

نسخه قابل چاپ