• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار
14:02:02 - 1394/8/30 شنبه
دکتر صالحی در سمینار فرهنگ ایمنی در تاسیسات هسته‌ای: ما باید شاخص های ایمنی سایت‌های هسته‌ای خود را به بالاترین سطح ممکن برسانیم
سمینار یک‌روزه فرهنگ ایمنی در تاسیسات هسته‌ای روزسه‌شنبه 26 آبان‌ماه با حضور دکتر علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، معاونین و مدیران و کارشناسان این حوزه به دعوت مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور در سالن دکتر حسابی این سازمان برگزار شد.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه تحقق هر پدیده بزرگی از جمله دستیابی به علم، نیازمند ملزومات و زمینه لازم است، گفت: در بحث ایمنی اگر بخواهیم به سطوح عالی برسیم باید زمینه­های آن را فراهم کنیم.

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر وسعت بخشیدن به بحث ایمنی در موضوع هسته‌ای به دلیل خاص شدن این موضوع در کشورمان، گفت: ما جزء چند کشور خاصی بودیم که شرایط ویژه­ای را تجربه کردیم. حال با توجه به این مقوله باید حُسن استفاده را از این فرصت پیش آمده بکنیم.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه صنعت هسته‌ای جایگاه ویژه‌ای در اذهان عمومی  دارد و ما باید آن را وسیع‌تر ببینیم، به هزینه‌های قابل توجهی که مستقیم و غیر مستقیم در صنعت هسته‌ای صرف شده پرداخت و تصریح کرد: البته ما بهره لازم را در ابعاد سیاسی و صیانت از امنیت کشور می­بریم و قطعاً قدم­های بلندی برداشته شده است. یعنی جمهوری اسلامی ایران به اعتبار بسیاری از مؤلفه­های دیگر و از جمله صنعت هسته­ای در انظار جهانی از مصونیت و اقتدار برخوردار شده است. خیلی کشورها نظیر کشورهای حاشیه خلیج فارس هزینه­های سنگینی برای خرید تجهیزات نظامی می­کنند که مشکل امنیتی­شان برطرف شود. غربی‌ها ایران‌هراسی ایجاد کردند تا به این اعتبار به آنها اسلحه بفروشند.  حال آنکه تجهیزات نظامی ایران درون­زاست و مجبور نیستیم هزینه زیادی برای تجهیزات بپردازیم که این جای شکر دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر استانداردسازی در صنعت هسته‌ای گفت: به خاطر شرایط ویژه این صنعت و مخاطرات بالقوه آن، ضرورتاً ما باید از ملاک‌ها و شاخصه­های ایمنی بسیار بالایی برخوردار باشیم، هر تجهیزات و کالایی که در صنعت هسته­ای می­خواهیم بکار ببریم از یک استاندارد ویژه­ای باید برخوردار باشد. اینجا باید شاخصه­های قوی­تری نسبت به صنایع دیگر داشته باشد. این هم فرصتی است تا به تبع آن بتوانیم فرهنگ استاندارد را در زمینه و عرصه­های مختلف صنعتی و اجتماعی نیز پیاده کنیم.

دکتر صالحی مفهوم فرهنگ ایمنی را امری شعوری و ذاتی دانست که باید ملزومات و امکانات آن آماده شود. ایشان در ادامه به سه مقوله مورد نیاز اشاره کرد و گفت: در قدم اول باید زیرساخت‌ها، مفاهیم و باورها توجیه و مکرراً مورد توجه واقع شوند، تلنگر ایمنی در ذهن زده شود و بحث ایمنی جا بیافتد و برای آن حساس باشیم. آموزش از مراحل پایین و مدارس ابتدایی باید شروع شود.

معاون رییس جمهور دومین مرحله را تربیت نیروی انسانی دانست که آمادگی لازم و معلومات و تجربه داشته باشند ایشان تامین ملزومات فنی را پس از نیروی انسانی مهم خواند. دکتر صالحی سومین مرحله را سازماندهی و ایجاد سامانه‌ای که به کار سازماندهی بپردازد، ذکر کرد.

دکتر صالحی با تاکید بر فرصتی که برجام ایجاد کرده است به علاقه کشورهای دیگر برای همکاری با ایران از جمله در مقوله ایمنی اشاره کرد و گفت: این فرصت را بایستی حتماً دریابیم و استفاده کنیم. این امر هم منوط به اراده و همتی است که ما باید به خرج دهیم و از این فرصت استفاده کرده و این پیشنهادات را به عمل برسانیم.

دکتر صالحی گفت: دوست و دشمن در مقوله ایمنی با هم‌اند. چرا که اگر حادثه هسته­ای اتفاقی بیفتد، مواد پرتوزا مرز نمی­شناسد و از مرزها عبور می­کند. لذا کشورها علاقه­مندند که ایمنی هسته­ای در همه جا برقرار باشد ولو در کشورهای دشمن.

رییس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اهمیت اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عموم مردم در شهرهایی که سایت هسته‌ای ایجاد شده است، گفت: ما باید به مردم آگاهی­ بدهیم تا هم نگرانی­شان را نسبت به صنعت هسته­ای برطرف کنیم و هم آگاهی­های لازم را نسبت به شرایط محیطی خودشان بدهیم مثل همین مانورهای زلزله و آتشنشانی.

دکتر صالحی پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی در مقوله ایمنی را مهم ارزیابی کرد و عدم پیوستن به آنها در مواردی موجب ضعف در استدلال‌های ما می شود. ایشان با بیان دغدغه مسئولین نظام در امکان ایجاد محدودیت در حاکمیت ملی در پیوستن به کنوانسیون‌ها، گفت: البته این مسئله درست است اما کشور های عضو در ازاء آن امتیازاتی هم می‌گیرند و به همین خاطر کشورها به این معاهدات می­پیوندند و  این محدودیت­ها را می­پذیرند.

دکتر صالحی همچنین با اشاره به تصور برخی مبنی بر ایجاد فشار روی کشور به دلیل عضویت در NPT گفت: تمام کنوانسیون‌ها مانند NPT نیستند و باید آگاهی‌رسانی کرد. با توجه به تأسیسات متعدد هسته­ای که در کشور داریم، ضرورتاً نیاز داریم تا به این کنوانسیون­ها بپیوندیم و از امتیازات و ارتباطات بین­المللی در زمان مخاطرات احتمالی استفاده کنیم و جایی هم برای توجیه نداریم. این امر مهم جز با همدلی، همزبانی و وحدت نمی­تواند پیش برود. باید با همت عالی و جهاد گونه جلو برویم تا زمان از دست نرود. اگر خدای نکرده اتفاقی پدید آید و ما بدرستی عمل نکرده باشیم، تا آخر عمر وجدانمان ما را رها نمی­کند. اما اگر نیت درست باشد و تلاشمان را کرده باشیم، اگر اتفاقی هم بیفتد ما وجداناً آسوده­ایم چرا که تلاش خود را بکار گرفته‌ایم.

دکتر صالحی در پایان از مرکز نظام ایمنی هسته‌ای خواست کارگروهی در موضوع فرهنگ ایمنی متشکل از قائم مقام سازمان و معاونین و دیگر افراد موثر ایجاد نماید تا موضوع را با جدیت دنبال نموده و بصورت دوره‌ای گزارش ارائه نمایند.

منبع خبر : دیپلماسی عمومی و اطلاع رسانی

نسخه قابل چاپ